Tänavu algas toetuste jagamise uue programmperioodi aktiivne elluviimine, mida iseloomustavad PRIA jaoks muu hulgas innovaatilisus ja digitehnoloogiad. Üks oluline uus digilahendus on PRIA esimene mobiiliäpp Iva, mis arendati pinnaseire raames, et lihtsustada PRIA ja põlluharijate omavahelist suhtlust.
Uue perioodi pindalapõhiste toetuste taotlustel olevate põldude põllumajanduslike tegevuste hindamisel kasutatakse pinnaseiret, mille tulemused jõuavad alates juuni lõpust PRIA-sse kord kuus. Pinnaseirega vaadeldakse kõiki põlde, mis olid lisatud pindalapõhiste toetuste taotlusele. See tähendab, et kui eelnevatel aastatel vaadeldi ainult neid põlde, mis sattusid valimisse, siis nüüd jälgitakse kõikidel taotlusalustel põldudel toimuvat.
Selleks, et ligi miljon hektarit põlde saaks üle vaadatud, tulebki appi pinnaseire – paljude nõuete täitmist jälgitakse satelliidiandmete alusel ja valimipõhiseid kohapealseid kontrolle tehakse oluliselt vähem. Iga põllu kohta tehakse kindlaks, kas maakasutus vastab taotletule, kas põllul kasvab toetusõiguslik kultuur, kas põllul on tehtud toetuse saamiseks vajalikke tegevusi ning ega põllul ei esine mittetoetusõiguslikke elemente, nagu teed, hooned jms.
Mida saab teha Iva äpis?
Põldude kohta, kus seire käigus leiti võimalik mittevastavus taotlusel esitatud andmetele, saadab PRIA taotlejale e-kirja teel fotoülesande, mida saab täita, kasutades uut asukohamärgisega fotode tegemise rakendust Iva. Fotoülesandega võib PRIA näiteks soovida pilte põllu üldvaatest või seal kasvavast kultuurist. Iva äpi abil saab taotleja ise tõendada olukorda põllul ja see võimaldab tal kontrolliprotsessis PRIA-ga suhelda talle sobivaimal ajal, seejuures ei pea kartma koheseid sanktsioone.
Samas ei ole Iva kasutamine kohustuslik. Juhul, kui kliendil ei ole võimalik äppi kasutada, siis palume sellest teada anda fotoülesandes antud kontaktil. Kui fotoülesande täitmiseks ettenähtud aja jooksul PRIA-t ei teavitata või fotosid ei saadeta, siis peab PRIA inspektor kohapeale tulema.