Tuleva aasta alguses avatakse täiendav taotlusvoor maaelu arengukava (MAK) meetmest 4.1 investeeringutoetuse taotlemiseks. Vooru eelarve on ligi 20 miljonit eurot, millest umbes poole moodustab varasematest taotlusvoorudest kasutamata jäänud raha.
Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja toidusektori arengu büroo juhataja Janeli Tikk selgitas, et PRIA-st septembri lõpu seisuga saadud andmete kohaselt on meetmest 4.1 vabanenud ligi 10,3 miljonit eurot. Teisisõnu tähendab see raha, mis on kasutamata jäänud seoses toetuse saanud projektide odavnemisega või nende elluviimise katkestamisega. „Enim on vabanenud vahendeid piimatootmise tegevusvaldkonnas, umbes 5,2 miljonit eurot,“ täpsustas Tikk olukorda.
Peamised projektide katkestamise põhjused on tema sõnul põllumajandustoodete hinna volatiilsus (madal piimahind) ajavahemikus 2015‒2017 ja ebasoodsad ilmastikutingimused, kui sademetevaene ilm mõjutas taimede kasvu üle Eesti, või vastupidi – sademeid tuli koristusperioodil liiga palju. Muret on teinud ka loomataudid, peamiselt sigade Aafrika katk.
Täpne eelarve pole veel teada
Praegu pole veel siiski selge, millal täpselt meetme 4.1 täiendav taotlusvoor tuleb ja kui suur saab olema eelarve.
„Taotlusvoor on kavandatud 2020. aasta algusesse, aga täpsemat infot veel pole. Täpne eelarve selgub 2019. aasta lõpuks,“ selgitas Janeli Tikk, lisades, et eelarve suurusjärk on siiski teada. „Võttes arvesse meetmes 4.1 vabanenud vahendeid (odavnemised, katkestamised) ja arengukava tulemusreservist lisanduvat 5,2 miljonit eurot, siis jääb taotlusvooru eelarve samasse suurusjärku nagu eelnevatel aastatel ehk ligikaudu 20 miljonit eurot,“ mainis Tikk.
Väärtustatakse keskkonnahoidu
Viimases taotlusvoorus meetme tingimusi oluliselt ei muudeta, kuid muudetakse hindamiskriteeriumeid. Näiteks lisatakse hindamiskriteeriumitesse keskkonda ja bioohutusse panustavaid kriteeriumeid.
„Edaspidi saavad hindepunkte ka need taotlejad, kes teevad investeeringu, mis aitab kaasa bioohutusnõuete täitmisele, või investeeringu, mis vähendab elektrienergiaga varustatuse katkemise riski,“ tutvustas Tikk. Samuti lisatakse kriteerium, kus täiendavaid hindepunkte saavad noored põllumajandustootjad, kellele on määratud toetus arengukava meetmest 6.1 „Noorte põllumajandustootjate tegevuse alustamine“.
Meetme peamise muudatusena ühtlustatakse ülejäänud aiandussektoriga niisutussüsteemidesse tehtavate investeeringute korral toetusemäära ka köögivilja ja kartuli kasvatamisega tegelevatele ettevõtjatele. See tähendab, et edaspidi võimaldatakse lisaks puuvilja- ja marjakasvatusettevõtjatele ka köögivilja ja kartuli kasvatamisega tegelevatele ettevõtjatele veerežiimi kahepoolseks reguleerimiseks või niisutamiseks vajalike süsteemide ehitamise ja vajalike seadmete ostmise puhul toetust kuni 70% abikõlbliku kulu maksumusest.
Kõige rohkem vabanes raha piimatootmisest
Meetme 4.1 eelmistest taotlusvoorudest vabanenud raha, eurodes
Hea teada
- Maaelu arengukava 2014–2020 meetmest 4.1 „Investeeringud põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamiseks“ saavad põllumajandustootjad toetust taotleda põllumajanduslike tootmishoonete ehitamiseks, põllumajanduslike masinate või seadmete ostmiseks ja istandike rajamiseks või laienemiseks vajaliku paljundusmaterjali ostmiseks.
- Seni on toimunud kuus taotlusvooru. Viimane, seitsmes taotlusvoor avatakse 2020. aasta alguses, selle eelarve on ligi 20 miljonit eurot.