Põllumajandusettevõtetes käib töö seitse päeva nädalas ja reeglina on tööpäevad pikemad kui harjumuspärane kaheksa tundi, eriti loomakasvatusettevõtetes.
Kui suuremates tootmisüksustes töötatakse graafikute alusel ja palgatöötajad vastutavad, et töö saaks tehtud, siis väiksemates põllumajandusettevõtetes töötab peaasjalikult ettevõtte omanik koos oma perega. Vahel palgatakse ka töötajaid, kel on loomulikult õigus puhkepäevadele ja kellele annavad puhkuse- või haiguspäevi just põllumajandusettevõtte omanikud. See aga tähendab paljudel juhtudel seda, et põllumajandusettevõtjad ei tea, mis on vaba päev.
Pikapeale annab tervis järele
Põllumajandustootja töö on nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt raske ja ilma puhkepäevadeta töötegemine tekitab läbipõlemisohu. Sellepärast on vaja üha rohkem pöörata tähelepanu talunike vaimsele tervisele ning pakkuda neile võimalust puhkepäevadeks. Samuti on vaja asendajat haiguse ajaks ja sellest taastumiseks. Lisaks on oluline, et noored näeksid enda tulevikku just põllumajanduses, kuid noorte jaoks on oluline, et neil oleks töö kõrvalt aega iseendale ja oma perele.
Selleks, et maapiirkondades toodetaks taludes puhast kodumaist toitu ja noored jätkaks või alustaks põllumajandustootmisega, on oluline pakkuda tugiteenuseid. Üheks oluliseks teenuseks on kujunenud pea 13 aastat Eestimaa Talupidajate Keskliidu pakutud ja riigi toetatud põllumajandustootjate asendusteenus.
Nõudlus suurem kui pakkumine
Asendusteenust kasutab igal aastal üle 200 talu nii puhkuse kui ka haiguspäevade ajaks asendaja leidmiseks. Praegu on taluliidus tööl üle 30 asendustaluniku ja kuna teenuse järele on endiselt nõudlus suurem kui pakkumine, otsib taluliit pidevalt uusi tublisid asendustalunikke. Kui reeglina on teenust pakutud ainult loomakasvatusega tegelevatele ettevõtetele, siis alates 2020. aasta kevadest, tingituna COVID-19 viiruspuhangust, on teenust pakutud ka taimekasvatajatele. Talunike tagasiside põhjal saame öelda, et lisameede on andnud talunikele kindlustunde kiirel ja ajakriitilisel taimekasvatushooajal, kus on võimalik töötaja haiguse korral tellida soodsalt oma tallu töö tegemiseks vajalike oskustega asendaja.
Taluliidu jaoks on olnud alati oluline teenuse kvaliteet. Selleks koolitame igal aastal asendustalunikke ja suhtleme otse teenust kasutavate taludega, et saada vahetut tagasisidet asendustalunike tööga rahulolu kohta. Suve lõpus tegi taluliit ka asendusteenuse rahuloluküsitluse.
Uurisime teenuse tellimise protsessi kohta ja tahtsime teada, kuivõrd talunikud asendustalunikke usaldavad. Samuti uurisime, kui rahul ollakse asendustalunike teadmiste ja oskustega: algatusvõime ja oskus iseseisvalt talus mitmesuguseid töid teha, suhtlemisoskus, probleemilahendusoskus, koostöövalmidus jne.
Põllumajandustootjate tagasiside põhjal võime väita, et teenuse tellimise protsessiga on talunikud üldiselt rahul, kuid kindlasti on ruumi uuendustele, mis aitaks nii piirkonnajuhtidel kui ka talunikel mugavamalt teenust tellida ja vormistada. Asendustalunike tööga on talupidajad pigem rahul või väga rahul. Siin mängib rolli ka asjaolu, et paljud asendustalunikud on neid talunikke teenindanud juba aastaid. Talunikud teavad, et asendustalunik on kursis, kuidas tema talus on töö korraldatud ja mida talunik temalt ootab – seetõttu on tekkinud ka usaldus.