Mul on olnud erakordne võimalus viimased seitse aastat juhtida Eestimaa Talupidajate Keskliitu ning esindada väikese ja keskmise suurusega põllumajandustootjate huve.
Selle aja jooksul oleme saavutanud mitu olulist võitu. Näiteks kehtestati taluliidu ettepanekul FIE-dest talunikele 5000-eurone tulumaksusoodustus omatoodetud põllumajandussaaduste müügitulult. Samuti võitlesime selle eest, et põllumajandustootjatele makstaks erakorralist toetust kriisiaegadel, ning edendasime talutoidu kui tootekategooria eelistamist eestlaste toidulaual, et talutoodang jõuaks otse tarbijani. Kuigi need sammud võivad tunduda eraldivõetuna väikesed, on need olnud sammud Eesti põllumajanduse mitmekesisuse ja vastupidavuse säilitamisel.
Edu peitub mitmekesisuses
1. detsembril 2024 asun juhtima Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja soovin teiega jagada oma arusaama ja visiooni sellest tööst. Olen kuulnud muret, kas hakkan nüüd esindama ainult suurtootjate huve, keda on tihti vastandatud teistele tootjatele. Sellele vastan selgelt – minu põhimõtted ei muutu.
Olen jätkuvalt veendunud, et Eesti põllumajanduse edu peitub mitmekesisuses ja elujõuliste maapiirkondade säilimises. Eesti toidutootmises on oluline roll nii väikestel, keskmistel kui ka suurtel tootjatel. Just nii on tagatud toidujulgeolek ja maapiirkondade jätkusuutlikkus.
Minu otsus vastu võtta uus amet küpses pika kaalumise tulemusena. Tean, et põllumajanduskoja liikmeskond on suur ja mitmekesine, hõlmates eri suuruses tootjaid, aga ka toidutööstusi ning maa- ja metsamajanduse ettevõtjaid. Just see mitmekesisus on mind motiveerinud, sest näen selles võimalust tugevdada kogu sektori esindatust ja sidusust.
Eesti põllumajanduse tulevik toetub koostööle ja erinevate vaatenurkade kaasamisele ning minu soov on tuua kõik hääled ühise laua taha. See on oluline, sest loob kõigile osapooltele võimaluse oma arvamusi ja ideid jagada ning leida ühiselt parimad ja tasakaalustatud lahendused ja teha otsused.
Kõigil tuleb teha koostööd
Praegused ja ka tuleviku ülesanded on meie sektoris suured. Olgu selleks kliimamuutustega kohanemine, uued regulatsioonid, maksutõusud või turumuutused – kõik põllumajandustootjad seisavad silmitsi keeruliste küsimustega, mis puudutavad nii majanduslikku, sotsiaalset kui ka keskkonnaalast jätkusuutlikkust. Minu soov on juhtida organisatsiooni viisil, mis mõistab, et toidutootmissektor saab olla edukas vaid siis, kui kõik teevad sektoris omavahel koostööd, ning et otsuste tegemisel oleks tagatud avatus ja kaasamine.
Ma usun, et ainus edasiviiv tee on selline lähenemine, mis väärtustab kõigi panust ning mõistab, et tootmisviiside, farmide suuruste ja turustamisviiside mitmekesisus rikastab meie toidusüsteemi ja tugevdab meie maapiirkondi. Vajame nii väikesi peretalusid kui ka suuremaid ettevõtteid ning kodumaiseid toidutööstusi, et tagada toidutootmise elujõulisus, jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime. Vajame jätkuvalt ka head koostööd poliitikakujundajatega, mis toetaks meie sektorit.
Võtan kaasa väärtuslikud kogemused ja õppetunnid, mida olen omandanud talupidajate huve kaitstes. Need teadmised on hindamatud, kui püüan kogu sektori esindatust veelgi tugevdada ja kujundada põllumajandus-kaubanduskojast veelgi tugevama ja mõjukama partneri.
Minu ametivahetus ei tähista ühe teekonna lõppu, vaid uue algust. Soovin, et tulevikus looksime keskkonna, kus partnerlus toimib edukalt, iga tootja tunneb end väärtustatuna ja meie ühine eesmärk jääb muutumatuks – tagada, et toidutootmine Eestis oleks mitmekesine, elujõuline ja vastupidav.
Soovin tänada Eestimaa Talupidajate Keskliidu nõukogu ja liikmeid usalduse ja võimaluse eest seda organisatsiooni seitse aastat juhtida ning Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda mulle antud usalduse ja vastutuse eest jätkata oma tööd põllumajandussektori esindamisel.