EPKK auliikmeks sai pikaaegne Eesti Leivaliidu president ning rukkileiva propageerija Uno Kaldmäe. Aumärgi „EestiMAA Heaks“ pälvis oma teenete eest põllumajanduse ja maaelu edendamisel veel kuus kandidaati.
Reedel, 15. novembril 2024 toimunud Lõikuspeol väljendas EPKK oma austust ja tänu silmapaistva töö eest Eesti maaelu, põllumajanduse, toidutootmise ja metsanduse edendamisel, samuti panuse eest nende valdkondade hariduse vallas, maakultuuri edendamisel ja teenete eest Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja arengule kaasa aitamisel.
Uno Kaldmäe
Tema olulisemaks missiooniks on olnud rukkileiva propageerimine ja Eesti leiva- ja pagaritööstuse käekäigu eest seismine. Kaldmäe on kauaaegne Eesti Leivaliidu president, kes on aastatel 2003–2023 tegutsenud ka EPKK nõukogu liikmena ning töötleva tööstusgrupi asejuhi ja teraviljakomisjoni liikmena. Tänuväärt on ka tema töö haridusedendajana, kuna Kaldmäe on pagari ja kondiitri kutsestandardi üks väljatöötajatest ning aidanud kaasa erialakirjanduse koostamisel ja välja andmisel. Auliikmeks nimetamine on EPKK kõrgeim tunnustus.
Oma tänukõnes ütles Kaldmäe, et aastad on talle palju andnud ning tal on hea meel, et on saanud olla ümbritsetud tarkadest inimestest. Kommenteerides pagari- ja leivatööstuse hetkeseisu ütleb ta: „Olukord on karm, samas need, kes ellu jäävad, tulevad sellest tugevamana välja. Valitsejad tulevad ja lähevad, aga põllumehed ja toidutootjad jäävad ning elavad ka need ajad üle.“ Ta möönab, et probleemid tööjõuga suunavad ettevõtjaid investeerima rohkem automatiseerimisse. „Kel võimalik, need on vastavad investeeringud juba teinud.“ Kaldmäe ütleb kindlameelselt, et ootab oma partneritelt eelkõige ausust ja professionaalsust ning selles vallas ei ole mõtet kompromisse teha.
Margus Ameerikas
Margus Ameerikas, kes lõikuspeol samuti EPKK aumärgi sai, tõi välja, et eesti põllumajandusel on oma tugevad ja nõrgad kohad. „Suurim tugevus on väga efektiivne piimatootmine – esimene EL-is, kui vaadata piimatoodangut lehma kohta! See on väga oskuslik pikaajalise traditsiooni arendamine ja põhjamaa looduslike olude ärakasutamine,“ sõnas Ameerikas. Taimekasvatuses näeb ta aga veel küllaldaselt kasvuruumi, ehkki arenguhüpe on võrreldes 80-90ndate aastatega väga suur. „Maailma mastaabis oleme jätkuvalt taimekasvatuse põhjapiiril. Suurim väljakutse seisneb selles, et vähendada saagilõhet parimate ja keskmiste põldude vahel, aga ka aastate lõikes,“ ütleb Ameerikas, märkides, et parimate taimekasvatajate põldutelt pole haruldased ka üle kümnetonnised saagid. „Oskuslikult kõiki olusid, eelkõige puhast magevett, ära kasutades võime oma põllumajanduse eksporti kindlalt kahekordistada.“
Anu Hellenurme
Pikaajaline ettevõtja ja põllumajandushariduse edendaja Anu Hellenurme peab edu pandiks terve väärtusahela põhist koostööd, milleks on Eestis ainukordsed tingimused. „Me räägime koostööst, aga sealjuures vajame juurde kooskõla – päriselt teineteise kuulamist. Eestis on nii ametnik, teadlane kui ettevõtja kõik üksteisest kõne kaugusel, me peame neid võimalusi ära kasutama,“ ütleb osaühingu Anu Ait juht. Ta märgib, et EPKK, kus eri valdkonnad töötavad toimkondades koos, pakub selleks hea platvormi. Hellenurme soovib, et jätkuks kvaliteedikavade väljatöötamine. „Me toodame Eestis puhast toitu, aga müüme seda nimetu omamärgitootena (ingl k private label). Tooraine algupärane kvaliteet tuleks säilitada. Koostöös ja ühiselt tegutsedes peame jõudma parimasse toimivasse väärtusahelasse, sest oleme kõik osa suurest ahelast – terve muld, terve taim, terve loom ja terve inimene – see olgu meie ühine eesmärk. Meie tegevustest sõltub rahvatervis ja puhas keskkond,” sõnab Hellenurme.
C. R. Jakobsoni kujutisega aumärgi „EestiMAA Heaks“ pälvisid veel:
- Meeli Lindsaar – EPKK toiduvaldkonna juht, kes on aktiivselt seisnud sektori huvide eest seadusloome kujundamisel ning toidutööstuse edendamisel üldiselt.
- Raivo Musting – piimakarjakasvataja ning Külmsoo jätkusuutliku peretalu looja. Musting oli esimene aasta põllumehe tiitli saaja 2001. aastal, tema silmapaistev töö põllumajanduses on olnud inspiratsiooniks paljudele.
- Meelis Värnik – Põllumeeste ühistu KEVILI taimekasvatusspetsialist, kelle vastutusalas on ~45 000ha põllumaad. Tema teadmised on aidanud paljusid Eesti põllumehi ning oma töös pöörab Värnik suurt tähelepanu kestlikkusele.
- Anu Hellenurme – Eesti Tõusigade Aretusühistu juht, kes on igakülgselt toetanud Eesti Maaülikooli loomakasvatuse õppesuuna arendamist. Pikaajaline põllumajandushariduse ja koostöö edendaja, kelle ettevõte Anu Ait OÜ missiooniks on olnud kohalike põllumajandussaaduste väärindamine loomasöödana ning põllumajandusloomade heaolu ja tervise eest seismine.
- Margus Ameerikas – Baltic Agro arendusdirektor ning Eesti Künniseltsi juhatuse liige, kelle laiahaardeline kogemus põllumajanduses on olnud toeks tervele sektorile.
- Tõnu Vreimann – OÜ Kõpu PM juht ja Viljandimaa Põllumajandustootjate Liidu juhatuse liige, kelle Eesti punase veise piimakari on üks riigi suurimaid. Hinnatud juht, kelle puhul tuuakse esile tema uuendusmeelsust ja järjekindlat meelt.
Põllumajandus-Kaubanduskoda tänab südamest kõiki tunnustatuid nende järjepideva panuse eest valdkonna arendamisel!