Käes on jälle ootusaeg. Ootame koos talvist pööripäeva, sest siis võidab meie maal valgus pimeduse. Valguse võit on aasta tähtsaim sündmus. Siinne rahvas tähistab talvist pööripäeva juba iidsetest aegadest saati jõuludega. Jõuluajal soovivad kõik kõigile otse südamest ainult head. See on imeline aeg.
Meie meel muutub jõuluajal vaatamata väljas valitsevale pimedusele palju rõõmsamaks. Rõõmu teeb seegi, et pühade ajal kaotavad inimesed korraks isekuse, enesekesksuse ja omakasupüüdlikkuse. Lähedased tunduvad siis eriti kallid. Seetõttu jagavad päkapikud ning jõuluvanad ohtralt kingitusi. Samuti tehakse abivajajatele rohkelt annetusi. Küll oleks tore, kui selline meeleseisund jääkski kestma.
Tehke rahu kõigepealt endaga
Mulle tähendab ootusaeg eelkõige endaga rahu tegemise aega. Läks hulga aastaid enne, kui selle arusaamani jõudsin. Sünkpime sügise- ja talveaeg soodustab kergesti meeleplekkide tekkimist. Kaamose perioodil täitub meel kergesti häirivate emotsioonidega. Sellises meeleseisundis on kerge teha keha, kõne ja mõttega palju halba nii teistele kui ka endale. Lubasin endale sel aastal, et pärast esimese advendiküünla süütamist püüan hoida meelerahu seisundit. See ei ole üldse kerge ülesanne. Samuti kiidan väga, et meil kuulutatakse avalikult kõigile välja jõulurahu.
Koer on valvesse asunud
Idamaade kalendris on järgmine aasta koera aasta, mis algab kuukalendri järgi 16. veebruaril 2018. Koer on truu valvur, kes haugub kohe, kui asjaolud ei ole õiged. Ühiskonna valvekoer on ajakirjandus.
Juba praegu on näha märke, et ajakirjanikud saavad järgmisel aastal teha rohkesti tööd. Tundub, et koer on juba kohal. Novembri viimasel nädalal kerkisid meedias esile väidetavad viljavargad, pettustes kahtlustati nii õuna- kui ka seakasvatajaid. Mis küll ometi toimub?
Minu jõulusoov on, et Eesti põllumeestest ja talupidajatest saaksid tõelised valitsejad omal maal.
Aegade algusest on teada tõsiasi, et kõik inimesed soovivad olla õnnelikud. Seoses jõulupühade ja aastavahetusega soovime meiegi siiralt kõikidele lähedastele ja tuttavatele palju õnne.
Kuid kuhu meie õnn siis kipub kaduma? Iidsed tarkused väidavad, et õnnelikkus on võimalik siis, kui selleks on loodud vastavad põhjused. Idamaade inimesed on teadnud aastatuhandete vältel, et maailmas kehtib karma seadus. See on põhjuse ja tagajärje seadus.
Karma on alati õiglane ja see tähendab, et mitte ühtegi tagajärge ei saa tekkida ilma varem loodud põhjusteta.
Lühidalt öeldes, me kogeme igal hetkel iseenda poolt varem loodud põhjuste tagajärgi ja samaaegselt loome uusi põhjuseid oma tulevastele tagajärgedele. Seetõttu on väga oluline elada praeguses hetkes ja panna tähele, mis parasjagu meie meeles toimub. Kes oskab märgata ja endale teadvustada oma meeleseisundeid, see õpib ennast tundma. Kes ennast tunneb, see suudab oma elu valitseda. Sedasama kinnitab ju ka tuntud laulusalm: „Iga mees on oma saatuse sepp ja oma õnne valaja”.
Muutume tõeliseks valitsejaks
Tõelise valitseja meeleseisund on armastav, helde, lahke, abivalmis, kannatlik, koostööaldis, aus, töökas, viisakas, põhjalik, järjekindel, rõõmsameelne, sõbralik, tähelepanelik, otsustusvõimeline, julge, täpne, visa, paindlik, usaldav jms. Samuti on pandud tähele, et tõelise valitseja peale koerad mitte kunagi ei haugu.
Minu jõulusoov on, et Eesti põllumeestest ja talupidajatest saaksid tõelised valitsejad omal maal. Me oleme kindlasti võimelised muutuma manipuleerimise objektidest iseseisvalt otsustavateks subjektideks. Selleks muutuseks aitavad häid eeldusi luua meie põllumeeste keskorganisatsioonid: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit.
Lõpetuseks sobib meelde tuletada ühte india vanasõna: „Lõpuks on kõik hästi ja kui ei ole veel hästi, siis ei ole lõpp käes“. Imelist jõuluaega, head vana aasta lõppu ja palju häid meeleseisundeid uuel aastal!