Euroopas on alustatud ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) uue perioodi arutelusid. ÜPP on üks kesksemaid poliitikaid, mõjutades ligi 22 miljonit sektoris tegutsevat inimest ja ka ühiskonda laiemalt – põllumajandus ja toidutootmine varustavad toiduga pea 500 miljonit Euroopa Liidu (EL) kodanikku. Ära ei saa unustada ka ülejäänud maailma, sest EL on maailma suurim toiduainete eksportöör.
Tulevikusuunad: jätkusuutlikkus ja kliimameetmed
Iga seitsme aasta tagant jõustub EL-is uus rahastusperiood koos regulatsioonide ja nõuetega põllumajandusele ja keskkonnale. Seetõttu on läbirääkimised pikad ja keerukad ning meie toidutootjate jaoks äärmiselt olulised. Kui käimasolevat perioodi iseloomustavad julged keskkonna- ja kliimaeesmärgid, siis samas suunas liigub ka järgnev periood, mis on planeeritud jõustuma 2028. aastal.
Siiski on praegune geopoliitiline olukord esile toonud vajaduse investeerida kaitsevõimesse ning põllumajanduse kontekstis toidu varustuskindluse ja konkurentsivõime edendamisse. Euroopa Komisjon on teatises sõnastanud tuleviku ÜPP-le järgmised eesmärgid:
- aruka ja vastupanuvõimelise põllumajandussektori toetamine;
- keskkonnahoiu- ja kliimameetmete edendamine ning EL-i keskkonna- ja kliimaeesmärkidesse panustamine;
- maapiirkondade sotsiaalmajandusliku olukorra edendamine.
Õiglane rahastamine ja võrdsed tingimused
Eesti põllumehed mõistavad, et jätkusuutlikkuse suurendamine on hädavajalik, kuid ootavad, et meetmeid rakendatakse õiglaselt ja realistlikult. Paljud väiksemad talupidamised tunnevad muret, et keskkonnanõuded võivad neile osutuda liialt kulukaks ja keerukaks. Nemad ju toodavad hüvesid kogu ühiskonnale – liigendatud maastik, puhas loodus –, aga tootmisnõuded karmistuvad. Kes selle kinni maksab?
Eriti oluline on tasakaalu leidmine otsetoetuste ja maapiirkondade arengu toetuste vahel
Eesti põllumehed rõhutavad, et otsetoetused peaksid olema piisavalt suured, et tagada põllumajandustootjate elujõulisus, kuid samal ajal peavad investeeringud maapiirkondade arengusse olema suunatud kohaliku infrastruktuuri, töötlemisvõimekuse ja innovatsiooni arendamisele. Toidutootjad ootavad suuremat õiglust ja läbipaistvust toetuste jaotamises. Praegune süsteem võib olla keeruline ja tihti ebaausalt jaotunud, mis tekitab rahulolematust.