Alates 1. jaanuarist 2025 seotakse pindala- ja loomatoetuste täies mahus saamine lisaks tingimuslikkuse nõuete täitmisele ka töö- ja tööhõivetingimuste ehk sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmisega.
Uue programmperioodi rakendumisel said liikmesriigid ise otsustada, mis aastast sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmist rakendada, kusjuures hiliseim võimalik aeg rakendamiseks ongi 2025. aasta. Suur osa liikmesriikidest, sealhulgas Eesti, seobki sotsiaalse tingimuslikkuse nõuded toetuste maksmisega uuest aastast.
Uue süsteemi eesmärk on ettevõtjate teadlikkuse tõstmine tööõiguse sätetest, kaitstes töötajate õigusi ja tagades seeläbi nii ettevõtjate kui ka töötajate heaolu. Töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded kehtivad tööandjale Eestis juba praegu ja midagi uut ei lisandu. Nõuete täitmist kontrollib ka edaspidi Tööinspektsioon senise väljatöötatud töökorralduse alusel ja täiendavat kontrolli toetuste taotlemisega seoses ei tehta.
Kui Tööinspektsioon tuvastab oma tavapärase kontrolli raames põllumajandusettevõtja töö- või tööhõivetingimustega seotud nõude rikkumise, teavitab ta sellest PRIA-t. Sõltuvalt nõude rikkumise olulisusest vähendatakse pindala- ja loomatoetusi 1−5% ulatuses, keskmiselt 3%.
Sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmist arvestatakse nii märtsis taotletavate loomakasvatuse otsetoetuste kui ka mais-juunis taotletavate pindala- ja maaelu arengu loomapõhiste toetuste puhul.
Sotsiaalse tingimuslikkuse nõuded kehtestatakse maaeluministri 21. detsembri 2022. aasta määrusega nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded ning kohustuslikud majandamisnõuded“. Alates 1. jaanuarist 2025 on määruse nimetus „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded, kohustuslikud majandamisnõuded ning töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded ja tööandja kohustused“. Sotsiaalse tingimuslikkuse kohta saab rohkem lugeda Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kodulehelt.