Loomakasvatuses käib töö seitse päeva nädalas ja seetõttu on kvaliteetsel tööjõul väga oluline roll. Paraku on sektoris kvaliteetset tööjõudu puudu ning võimalus tellida oma tallu asendaja puhkuse ajaks või haigestumise korral on äärmiselt oluline.
Selle aasta oktoobris saab talupidajate asendusteenistus kümneaastaseks. Kümne aastaga on talupidajate asendusteenistusest kujunenud väga oluline teenus, mida riigi toel talunikele pakutakse.
Mis on asendusteenus?
See on tööjõuvahendusteenus loomakasvatustalunike asendamiseks nende haiguse, puhkuse või lapse haiguse korral, mille eesmärk on pakkuda taludele kvaliteetset ja kiiresti kättesaadavat teenust kõigis Eesti maakondades.
Talupidajate asendusteenust korraldab Eestimaa Talupidajate Keskliit, mille kaudu on võimalik põllumajandustootjatel taotleda toetatavat asendusteenust.
Asendusteenuse toetust saavad taotleda tootjad, kellel asendusteenuse osutamise aastale eelnenud majandusaastal on kuni seitse töötajat, kelle netokäive ei ületa miljon eurot ja kelle ettevõttes on PRIA põllumajandusloomade registri andmetel vähemalt viiele loomühikule vastaval arvul veiseid, sigu, lambaid või kitsi.
Teenuse hind on tootjale soodne, kuna suure osa teenuse maksumusest kannab riik. Tasuda tuleb vaid omaosalus, mida arvutatakse asendustaluniku töötunni hinna põhjal. Omaosaluse suurus on 20–50% tunni hinnast.
Kes sobib asendustalunikuks?
Praegu töötab Eestimaa Talupidajate Keskliidus 28 asendustalunikku. Asendustalunikuna tööle hakkamiseks peab olema põllumajanduslik keskeri-, kutsekesk- või kõrgharidus. Oluline on ka eelnev töökogemus põllumajandusettevõtetes. Asendustalunike tööd juhivad piirkonnajuhid, kes koordineerivad asendustalunike liikumist talust tallu. Ühel asendustalunikul on teenindada 6–10 talu.
Asendustaluniku töö on liikuv. Teenindatakse talusid nii oma elukohajärgses piirkonnas kui ka kaugemal. Kaugemale sõites ööbitakse talus kohapeal. Praegu otsib taluliit oma kollektiivi tublisid asendustalunikke. Kui tunned, et sinust võiks saada asendustalunik, siis võta taluliiduga ühendust.
Kui pikaks ajaks saab asendaja?
Põllumajandustootja saab asendusteenust tellida kuni kahe oma töötaja asendamiseks, kummagi töötaja kohta kuni 90 päeva kalendriaastas. Sellest võib ühe töötaja põhipuhkus olla kokku kuni 28 päeva, lisaks on võimalik kasutada ühe töötaja kohta 62 haiguspäeva. Rasedus- ja sünnituspuhkuse korral võib asendamise kestus olla kuni 140 kalendripäeva.
Praegu on just õige aeg hakata selle aasta puhkuseplaane tegema ja vajadusel endale varakult asendustalunik n-ö broneerida. Talupidajate asendusteenuse tellimise kohta saab täpsemat infot aadressil www.taluliit.ee.
Hea teada!
Loomühikute arvutamine
- üle 24 kuu vanune piimatõugu veis – 1 loomühik
- 6–24 kuu vanune veis või üle 24 kuu vanune lihatõugu veis – 0,6 loomühikut
- kuni 6 kuu vanune veis – 0,2 loomühikut
- emis või kult – 0,33 loomühikut
- nuumsiga – 0,1 loomühik
- üle ühe aasta vanune kits või lammas – 0,5 loomühikut
Loomühikute arvutamise aluseks võetakse PRIA põllumajandusloomade registri andmed põllumajandustootja ettevõttes olevate veiste, sigade, lammaste või kitsede arvu kohta asendusteenuse taotlemise aasta 1. mai seisuga. Näide: Kui sinu talus on PRIA põllumajandusloomade registri andmetel 50 üle ühe aasta vanust kitse (50 x 0,5 = 25 loomühikut), ettevõtte netokäive on 100 000 eurot, sul on kaks töötajat, siis sinu ettevõte vastab talupidajate asendusteenuse tellimise nõuetele.
Asendada saab kuni kahte töötajat
Talupidaja asendusteenust saab tellida töötaja:
- puhkuse ajal 28 kalendripäevaks
- haiguse ajaks (peab olema arsti väljastatud haigusleht)
- kuni seitsmeaastase lapse põetamise ajaks
- rasedus- ja sünnituspuhkuse ajaks
- surma korral
Näide: Kui oled ära kasutanud ühe töötaja kohta puhkuse 28 kalendripäeva ja 8 haiguspäeva ning 14 kalendripäeva kolmeaastase lapse haiguse ajal, siis on võimalik kasutada veel 40 kalendripäeva selle töötaja kohta. Kokku on ühe töötaja kohta 90 kalendripäeva. Pane tähele: Kui aasta keskel muutub põllumajandusettevõttes töötaja, siis eelmise töötaja kasutamata asenduse.