15. juunil lõppes PRIA-s pindalatoetuste ja MAK-i loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale.
Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sel ajal kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ja vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Selleks, et kontroll toimuks ladusalt, palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures.
Taotluse andmete kontrollimiseks saadab PRIA klientidele ka täpsustavaid järelpärimisi või teavitusi. Olenevalt kliendi soovist tehakse seda nii telefonitsi kui ka e-kirja teel. Seega palume klientidel sel perioodil olla tähelepanelikud, et PRIA saadetud küsimused saaksid kindlasti vastatud, et vältida vigu esitatud taotlusel ja arusaamatusi, mida vigased andmed tekitada võivad.
Pindala- ja loomatoetuste valimi raames teevad kontrolle peale PRIA ka veel keskkonnaamet, veterinaar- ja toiduamet ning põllumajandusamet; nõuetele vastavuse osas ka keskkonnainspektsioon.
Rohumaadel toimuv põllumajanduslik tootmine
Rohumaal loetakse tootmiseks peamiselt need tegevused, mille tulemusena niidetakse ja koristatakse rohumaal kasvav taimik haljasmassiks, siloks, heinaks (sh allapanuks) või kui rohumaal karjatatakse loomi. Rohumaa, sealhulgas ka sööti jäänud maa tootmistegevuseks kasutamiseks peavad niitmis- ja koristustegevused olema tuvastatavad hiljemalt 1. septembriks.
Kui pärast 1. septembrit on rohumaal niide maas või ilma eelneva tootmistegevuseta on hekseldatud pärast hooldamise tähtaega (vt tabelist), siis ei ole selline tegevus käsitletav tootmistegevusena ja sellised põllud ei ole ühtse pindalatoetuse jaoks sel aastal toetusõiguslikud.
Tähelepanuks KSM-i ja MAH-i taotlejatele
Eelnevad aastad on näidanud, et KSM-i ja MAH-i taotluste puhul tekitab klientides segadust viljavahelduse nõue. Kuna viimaste aastate muutlik ilmastik on avaldanud mõju ka põllukultuuride kasvatamisele, siis tuleb hoolikalt üle vaadata oma viljavaheldusplaanid ja teha neisse vajadusel korrektuure. Selleks, et andmete kontrollimist lihtsustada, kordame üle viljavahelduse nõuded:
- samal maal võib kasvatada sama liiki põllukultuuri või köögivilja kuni kahel järjestikusel aastal;
- samal maal võib kasvatada teravilja kuni kolmel järjestikusel aastal;
- ristõieliste sugukonda kuuluvaid põllumajanduskultuure võib kasvatada samal maal mitte tihedamini kui igal neljandal aastal, st kolm aastat peab vahet olema.
Kuna viimaste aastate muutlik ilmastik on avaldanud mõju ka põllukultuuride kasvatamisele, siis tuleb hoolikalt üle vaadata oma viljavaheldusplaanid ja teha neisse vajadusel korrektuure.
Põllutööde planeerimisel tuleb arvestada, et püsirohumaid ei ole lubatud üles harida. Taotlejad, kes 2017. aastal ei rajanud püsirohumaad tagasi kogu kohustuse ulatuses, peavad 2018. aastal tagasi rajama püsirohumaa ulatuses, mis jäi 2017. aastal rajamata. Tagasi rajamata jätmine toob kaasa rohestamise toetuse vähenduse. Tagasirajamist jälgitakse kindlasti ka kohapealsete kontrollide käigus.
Vääramatu jõud ja erandlikud asjaolud
Kui toetuste nõudeid ei ole võimalik täita vääramatu jõu või erandlike asjaolude tõttu (nt taotleja pikaajaline haigestumine, raske loodusõnnetus vms), tuleb sellest esimesel võimalusel PRIA-t teavitada. Selleks tuleks esitada teatis koos vajalike tõenditega hiljemalt 15 tööpäeva jooksul alates hetkest, mil vääramatu jõud või erandlik asjaolu ilmnes ja taotlejal oli võimalik selle kohta PRIA-le teavitus esitada.
PRIA hindab seejärel, kas nõude täitmist takistava asjaolu puhul on tegemist vääramatu jõu või erandliku asjaoluga ja teavitab hinnangu tulemusest taotlejat. Kui vaja, kontrollitakse teatises toodud andmeid ka kohapeal.
Jälgi kalendrit
Toetuse taotlejatele kehtivad olulised tähtajad:
- Kultuur on külvatud, maha pandud või istutatud – hiljemalt 15. juuniks.
- Püsirohumaade hekseldamisega alustamine – lubatud alates 5. juulist.
- Poolloodusliku koosluse (PLK) esinemisala niitmine – lubatud alates 10. juulist.
- Rohumaa niitmine või muul viisil hooldamine, mis annab niitmisega sarnase tulemuse; niite kokku kogumine – hiljemalt 20. augustiks.
- Hooldamistööd viljapuu- ja marjaaias – puude ja põõsaste võraaluste ja reavahede niitmine vm viisil hooldamine, mis annab niitmisega sarnase tulemuse; niite kokku kogumine – hiljemalt 20. augustiks.
- Rohestamise mitmekesistamise tava raames peab põllumajanduskultuur kasvama samal kohal – 15. juunist kuni 15. augustini.
- Ökoalana märgitud söödil/kesal on hooldamistegevused keelatud – kuni 15. augustini.
- Kui toetust taotletakse keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) raames mesilaste korjealade rajamise lisategevuse eest, siis peab kasvatama toetusõiguslikul maal mesilasperedest kuni 200 m kaugusel puhaskultuurina vähemalt kolme korjetaime liiki – kuni 15. augustini.
- Loomade heaolu toetuse (LHT) taotlejatel kehtib veiste, vasikate ja hobuste karjatamisperiood ning karjatamise andmed peavad olema kantud põlluraamatusse või karjatamispäevikusse – vähemalt 1. juunist 31. augustini.
- PLK toetuse taotlemise korral niidetava poolloodusliku koosluse niitmine ja niite kokku kogumine – hiljemalt 1. septembriks.
- PLK taotlemise korral karjatatava poolloodusliku koosluse nõuetekohane karjatamine (rohustu on vähemalt 50% ulatuses madalaks söödud, ülejäänud ala valdavalt söödud) – hiljemalt 1. oktoobriks.
- Lämmastikku siduva kultuuri kasvatamisel öko-alana ei ole lubatud nimetatud ala sisse künda ega kasutada muid taimikut kahjustavaid mullaharimisviise, v.a talivilja kasvatamise korral – kuni 15. oktoobrini.
- KSM-i ja mahetoetuse (MAH) taotlejatel peab nõutud ulatuses maad olema talvise taimkatte all – 1. novembrist kuni 31. märtsini.
- KSM-i ja MAH-i taotlejad peavad saatma nõutud hulga mullaproove analüüsimiseks akrediteeritud laboratooriumisse – 1. detsembriks.