Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse taotlusi saab PRIA-le esitada 10.–17. septembrini. Võrreldes eelmiste taotlusvoorudega on tingimusi päris palju muudetud.
Majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse abil saab teha maal investeeringuid mittepõllumajanduslike tegevuste jaoks. Sellised ettevõtmised aitavad kaasa püsiva majandusliku baasi ning töökohtade loomisele keskustest eemale jäävates piirkondades väljaspool traditsioonilist põllumajandust.
Eelolev taotlusvoor on käimasoleval maaelu arengukava perioodil kolmas, taotlusvooru eelarve on 17 mln eurot. See jaguneb mitme sihtgrupi vahel: põllumajandusettevõtjatele ja avaliku sektori põllumajandusettevõtjatele on eraldatud 7 miljonit eurot ja mittepõllumajanduslikele ettevõtjatele 10 miljonit.
Toetusmeetme tutvustus koos määruse, vormide ja taotluse täitmise juhisega on PRIA kodulehel. Maikuus ilmus ja jõustus uues redaktsioonis määrus, mis tõi senistesse reeglitesse hulga muudatusi.
Muudatused toetuse taotlemisel
- Laiendati meetme sihtgruppi. Kui seni said toetust taotleda nõuetele vastavad ettevõtjad, siis nüüd on võimalik toetust taotleda ka riigi enamusotsustusõigusega äriühingutel, MTÜ-del või sihtasutustel, kes tegelevad põllumajandusliku tegevusega (avaliku sektori põllumajandusettevõtjad).
- Muudeti kaasnevate tegevuste loetelu. Praktikas oli keeruline ja mõnel juhul pea võimatu tükeldada ja eristada terviklikku ehitusinvesteeringut selliselt, et arvutada välja hoones sees ja hoone perimeetrist väljas olevate ehitusmaterjalide kulu. Ehitise juurde kuuluva veevarustus-, kanalisatsiooni-, reoveepuhastus- või küttesüsteemi ehitamist ning nende juurde kuuluvate seadmete ostmist ja paigaldamist käsitleti varem hoone perimeetrist väljas olevate ja kaasnevate tegevustena, nüüd loetakse need ehitamise osaks ehk põhitegevuseks.
Kui investeeringuobjektiks on ehitis, siis tuleb hinnapakkumuste võtmisel arvestada, et alates 1. juulist 2018 on ehitajal kohustus ehitustegevuse korral tõendada oma kutsepädevust. Hinnapakkuja pädevustunnistuse olemasolu saab kontrollida majandustegevuse registrist (vt https://mtr.mkm.ee/).
Oluline muudatus on ka see, et ehitustegevuse puhul ei piisa enam eelprojektist, vaid ehitusprojekt peab olema taotluse esitamise ajal põhiprojekti staadiumis.
Muudatused taotluste hindamisel
Ka taotluse hindamiskriteeriume täiendati mitme uue kriteeriumiga.
Eelistuse saavad taotlejad, kes loovad sotsiaalmajanduslikku lisandväärtust läbi kultuuripärandi näitamise. Samuti saavad eelistuse taotlejad, kelle kavandatav investeering avaldab positiivset mõju noorte ettevõtlusele. Lisapunkte saab noor ettevõtja, kes taotluse esitamise ajal on kuni 40-aastane (kaasa arvatud).
Eelistatakse investeeringuid, mis avaldavad positiivset mõju puuetega inimestele – eelistatakse puuetega inimeste hoolekandeasutuste tegevusse ja sotsiaalhoolekandesse tehtavaid investeeringuid. Põllumajandustootja puhul lisati eelistus taotlejatele, kes tegelevad ohustatud tõugu loomade kasvatamisega ja loovad sotsiaalmajanduslikku lisandväärtust läbi kultuuripärandi säilitamise.
17 mln eurot saab praeguses taotlusvoorus jagada maamajanduse mitmekesistamiseks
Seni kehtinud hindamiskriteeriumide põhimõtteid ei muudetud. Täpsemalt saab hindamiskriteeriumidega tutvuda määruse lisas.
Kohalike omavalitsuste (KOV) üksustega seotud territoriaalsed muudatused ei mõjuta määruse lisas ära toodud klastritesse kuuluvate KOV-ide loetelu. Kuni programmiperioodi 2014–2020 lõpuni loetakse maapiirkonnaks vallad ja kuni 4000 elanikuga väikelinnad, mis olid MAK-i arengukava punkti 8.1 kriteeriumide ja näitajate põhjal maapiirkonnaks 2015. a veebruaris. Selle hindamiskriteeriumi raames ei muutunud KOV-ide nimistu ega hindamisvahemikud.
Muudatus liisingu abil investeeringu tegemisel
Artikli kirjutamise ajal oli valmimas määruse uus redaktsioon, millega muudetakse liisingumaksete abikõlblikkuse ja investeeringu elluviimist tõendavate dokumentide esitamise maksimaalset tähtaega. Senise määruse kohaselt on liisingumaksed abikõlblikud, kui asja omandiõigus läheb toetusesaajale üle viie aasta möödudes arvates PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest, kuid hiljemalt 2023. aasta 31. detsembril.
Pärast määruse muudatuse jõustumist peab omandiõigus olenemata viie aasta täitumisest toetusesaajale üle minema 2023. aasta 30. juuniks. Määruses muutub ka investeeringu elluviimist tõendavate dokumentide esitamise aeg liisingulepingu alusel tehtava investeeringu puhul. Kulu abikõlblikkust tõendavad dokumendid tuleb PRIA-le esitada hiljemalt 30. juunil 2023.
Hea teada
Millega arvestada taotluse esitamisel e-PRIA-s
- Taotluse tõrgeteta esitamiseks on kasulik lugeda PRIA kodulehelt üldisi soovitusi e-PRIA-s toetustaotluse täitmise kohta, samuti on taotlusvooru info juures juhis toetuse taotluse täitmiseks. Tuleb arvestada, et e-PRIA süsteem kontrollib paljusid andmeid teistest andmekogudest, nt äriregistrist, maksu- ja tolliametist, kinnistusregistrist, ehitusregistrist jne.
- Kui ettevõttega seotud andmed vajavad täpsustamist, siis tuleb taotlejal teha täpsustused tolles registris, kus andmeid algselt hallatakse – PRIA-le esitataval taotlusel ei saa muuta andmeid, mida e-PRIA süsteem saab või kontrollib PRIA-välistest teistest andmekogudest. Kui taotluse täitmise käigus selgub, et taotlusel esitatavad andmed ei ühildu teiste andmekogude omadega või taotleja ei vasta määrusega sätestatud nõuetele, siis ei saa taotlust esitada. Sellepärast on oluline, et taotluse täitmisega alustataks võimalikult vara: siis selguvad ka täpsustamist vajavad andmed enne taotluste vastuvõtu lõppu ja klient jõuab vajalikud toimingud õigeks ajaks ära teha.
Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetus:
- Taotlusi saab PRIA-le esitada 10.–17. septembrini. Alates 3. septembrist on võimalik taotlust e-PRIA-s eeltäita.
- Taotlusi saab esitada ainult elektroonselt e-PRIA kaudu.
- Otsuste tegemiseks on PRIA-l 100 tööpäeva arvates taotluse esitamise tähtpäevast – otsused kinnitatakse hiljemalt 8. veebruariks 2019.