Araabia vanasõna ütleb, et kaup tee enne, kui kündma hakkad.
Kas tegevusplaan järjekordseks väljakutseks on valmis, sest põuasuvi mõjutab nii eesootava talve söötmisplaane kui ka järgmise aasta rohumaa saagikust? Kui rohusööta napib – kuidas ja keda siis söödale jätta?
Mullikate söötmine
Mullikate ad libitum (piiramatu) söötmine on saanud Eestis tavapraktikaks. Tegelikult on ka siin kokkuhoiuvõimalusi. Pooleaastaste ja vanemate loomade puhul ei ole eesmärk söömuse maksimeerimine, vaid optimeerimine. Noorlooma toitainete- ja energiavajadus tuleb katta, kuid see ei eelda, et loomadel peaks sööt ees olema 24 tundi ööpäevas nagu lüpsvatel lehmadel. Mullikaid söötke nii palju kui tarvis vastavalt vanusele, aga mitte nii palju, kui nad sööksid!
Praaklehmade pidamine
Piimaveisekasvatuse praktikud teavad, et üks raskemaid haigusi farmis on „tühja aseme sündroom“. See tähendab seda, et iga loomakoht peaks olema täidetud kasumliku piimalehmaga. Millal aga muutub piimalehm mittekasumlikuks ja millal saabub aeg prakeerimiseks? Tänaste piima- ja praakloomast saadavate liha hindade juures ning karja keskmise toodangutaseme juures, näiteks 35 kg/päevas, peaks karjast välja viimist kaaluma siis, kui juba praagiks märgitud toodang langeb alla 25 kg/päevas. Seega jääb rohkem sööta karjas edasi peetavatele lehmadele ja karja täienduseks kasvatatavatele mullikatele. Nemad on farmi tulevik.
Kärpeid ei tohi teha:
- kõrgetoodanguliste loomade arvelt, sest nende toodangu müük tagab teie farmi rahavoo;
- mitte ühegi looma tervise ja heaolu arvelt – see punkt täiendavaid selgitusi ei vaja.
Arvestades eelnevat:
- on aeg teha vajalikud kärped karjas, karja inventuur;
- koostada ratsionaalsed söötmisplaanid (vajadusel ka tavapärasest kõrgema jõusööda osakaaluga). Pidage nõu oma söötmisspetsialistiga!
- hinnata rohumaade põuakahjustusi, tehes vajadusel uuskülvid, et uuel hooajal oleks piisavalt saaki.
Olles pärast eelnevate punktide täitmist veendunud, et olemasolevatest ja kolmandast ning neljandast niitest loodetavatest söötadest loomade ületalve pidamiseks ei piisa, tuleks vajalik söödakogus osta juba praegu, sest pakkumine väheneb iga päevaga.
Alternatiiviks on ka teravilja külvamine, plaaniga see koristada maikuus haljasmassiks. Liiga varajane otsustamine ei tee kunagi nii palju kahju kui hiljaks jäänud otsused.