Maamess on aastakümneid olnud Eestimaa suurim põllutehnika väljanäitus. Mess on aasta-aastalt nii eksponente kui ka külastajaid kogunud ja miski ei näita, et tegu oleks hääbuva üritusega – mullu käis väljapanekutega tutvumas suisa 44 305 inimest.
Viimastel aastatel veetakse bussidega soomlasi messile, agaralt käivad uudistamas ja maad kuulamas ka lätlased. Kuigi mõned räägivad, et Maamess on muutunud pigem kogupereürituseks või laadaks, selle asemel, et olla spetsialistidele kontaktide vahetamise paik.
Sestap on ka ettevõtteid, mille juhtkond on otsustanud Maamessil enam mitte osaleda. Põhjuseks argument, et kunagi tehnikamüüjatele oluline kanal klientideni jõudmiseks on ajale jalgu jäänud ning ei täida enam seda funktsiooni, mis algselt eesmärgiks seati ja mis agrotehnika maaletoojatele ennekõike oluline.
Oilseeds tänavu messile ei lähe
Nii märgib Oilseeds Tehnika tegevjuht Imre Vilt, et Oilseeds langetas juba eelmisel aastal otsuse – 2019. aastal ettevõte Maamessil ei osale. Samuti jäeti vahele 2017. aasta, küll aga osaleti mullu. Kas tulevikus seda veel tehakse, seda ei tea Vilt praegu öelda.
„Oleme seisukohal, et Maamess on ennast ammendamas selles võtmes, nagu see üritus kunagi loodi. Tänapäeval ei ole mess enam koht, kus osalejad loovad ärikontakte ja sidemeid. Pean silmas suuremaid põllumajandustehnika maaletoojaid,” selgitab Imre Vilt. Tema hinnagul on Maamessist praeguseks saanud laat, mis on Tartu Näituste aasta suurprojekt ja nende huvi on loomulikult iga ruutmeeter maha müüa ning võimalikult palju piletitulu teenida.
Imre Vilt ei pane seda korraldajatele pahaks, kuid nendib, et paraku pole see üritus enam tehnikamüüjatele atraktiivne.
Konkureeriv aastanäitus
Eeloleval sügisel on Oilseeds plaaninud osaleda Eesti Põllumajanduse Aastanäitusel (nn EPA-mess). See toimub 31. oktoobril ja 1. novembril Tartus Eesti Rahva Muuseumis ning messi korraldab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. EPA 2019 tutvustab ennast kui uue põlvkonna väljanäitust, mis ühendab endas ärikülastajale suunatud messi, kõrgel tasemel seminariprogrammi ja lõikuspeo ning mille keskmes on ettevõtja ja tema vajadused.
Ent arvatagu mida tahes, esinduslikku tehnikat leidub Maamessil ka tänavu külluses.
Keskliigendiga kompaktne laadur Castloader
Maamessi välialal esitletakse mitmesugust põllutehnikat – nii traditsiooniliselt häid müügiartikleid kui ka uudistooteid. Üks viimastest on Itaaliast pärit keskliigendiga kompaktlaadur Castloader, mida siinmail varem veel müüdud pole. Küll on Eestis üsna populaarsed mõne teise tootja sama tüüpi väikelaadurid.
Agroproff OÜ müügijuht Karmo Karrik märgib, et tegemist on oma mõõtmetelt iseäranis kompaktse, hästi manööverdava ja igale poole mahtuva väikese laaduriga, mil oma mõõtmete kohta hea tõstejõud.
Eestisse jõuavad Castloaderid mootori võimsusega 23 ja 25 hj, nende tõstejõud jääb vahemikku 600–900 kg ning nad suudavad sellist raskust kergitada kuni 2,8 meetri kõrgusele. Põhiliste kasutusaladena pakub Karmo Karrik välja põllumajanduse, talu- ja farmitööd ning kommunaaltööd.
„Kui sageli kipuvad sellised väikesed laadurid jääma ilma kabiinita, siis sellele tüübile paneme kliendi soovil peale ka kabiini,” kinnitab Karrik ja lisab, et ka kabiiniga varustatud tõstukist on väga hea vaade otse kopa kohale.
Karrik mainib, et itaallastel on valmis ka Castloaderi elektrimootoriga variant. Neist esimesed on juba ka messidele jõudnud, aga üht-teist on veel vaja paika timmida, enne kui need saab lõpuks masstootmisesse lasta.
Loomaveohaagise saab väga madalaks, n-ö kõhu peale alla lasta
Viimasel aastal-paaril on põllumeeste seas nõutud kaubaks saanud loomaveohaagised ning hüdrauliliste külgedega madalad suhteliselt lihtsa konstruktsiooniga haagised heina- ja silopallide veoks. OÜ Flint Kaubandus toob messile Leedu firma Dinapolis tootevalikust nii ühte kui ka teist.
Flint Kaubanduse juhataja Jaan Sihv märgib, et leedukate loomaveohaagised on erilised madala laadimiskõrguse poolest – haagise saab hüdraulika abil sedavõrd alla lasta, et loomadel jääb haagisele minekuks ületada vaid 20 cm kõrgune aste.
„Tavaliselt peab loomade haagisele saamiseks väikest estakaadi kasutama, sest järsust astmest ei kipu loomad üles hüppama, vaid keeravad otsa ringi,” kirjeldab Sihv. „Selle haagise puhul on see mure lahendatud, haagise saab n-ö kõhu peale maha lasta. Oleme neid juba viis aastat müünud ja eriti popiks on see muutunud viimasel paaril aastal.” Loomaveohaagised on 5,5–10 meetri pikkused, standardvarustuses on palju lisasid, lubatud kiiruseks on 40 km/h.
Palliveoks on ette nähtud 7–10,5 meetri pikkused platvormhaagised kandejõuga 14 ja 20 tonni, mis on varustatud hüdrauliliselt suletavate külgedega. Tänu sellele ei ole vaja pallide haagisel hoidmiseks eraldi kinnitusrihmu.
Uus teleskooplaadur
Baltic Agro Machinery müüdavast ja Maamessil esitletavast kraamist tõstab turundusjuht Ulvi Kullerkupp esile teleskooplaaduri Kramer KT407.
Tegemist on vastse mudeliga Krameri teleskooplaadurite seas, mille juhiabisüsteemiga saab kopa-, virnastamis- või manuaalrežiimi ette salvestada ja vähendada masina juhtimisel rutiinseid töid. Selline juhiabisüsteem takistab ka koormate ohtlikult suureks muutumist ja masina pikisuunas ümberkukkumist.
Teleskooplaaduril Kramer KT407 on uudne, ruumikas ja ergonoomiline kabiin, milles on hea nähtavus ning 7-tolline värviline ekraan näidikute ja masina info kuvamiseks. Funktsioonide käsitlemine käib pöördlüliti abil. Standardvarustusse kuulub käigukasti hüdrostaatiline ülekanne (masina maksimaalne kiirus 30 km/h, lisavarustuses saadaval ka 40 km/h võimaldav käigukast). Masina tööhüdraulikal on kolm kiirust – vastavalt tööoperatsioonidele on võimalik muuta noole liikumise kiirust.
Universaalne maamehe traktor Kubota M5111 ja tema võimsam kaaslane Kubota M135GX
AS Stokker näitab Maamessil muu hulgas kahte Kubota traktorit, mis mõlemad mõeldud väikese või keskmise suurusega agrofirmadele. Üks on M5001 seeriast, teine kuulub juba nõksa vägevama MGX-seeria esindajate sekka.
Esimene neist, Kubota M5111 on tõeline talutraktor, universaalne kõigi maamajapidamises ette tulevate tööde tegemiseks. AS-i Stokker põllumajandusmasinate ja -seadmete divisjoni direktor Kristo Busch märgib, et sel traktoril on oma klassi parim pöörderaadius. Madalate ülalpidamiskuludega Kubota M5111 on varustatud hüdraulilise reeversi ja nn käigupoolitajaga.
Teine traktor on samalt Jaapani tootjalt, aga juba võimsamast klassist Kubota M135GX. Sel on hüdrauliline esisilla vedrustus ja kahekiiruseline esisild, mis võimaldavad saavutada väikese pöörderaadiuse ja tänu sellele ka hea manööverdamisvõime. Läbivust suurendab kõrge kliirens.
Mõlema traktoriga saab kaasa viieaastase tehasegarantii.
Kõige uuem Claasi kombain on Euro 5 mootoriga Tucano 450
Konekesko oma tehnikat Maamessi näituseväljakule ei vii, küll aga on just samal ajal ettevõtte Tartu keskuses kliendipäevad. Ajavahemikus 25.–26. aprillini saab seal tutvuda näiteks Claasi kombainidega.
Näha võib uusimate lahendustega Euro 5 mootoriga Tucano 450-t, mis on kõige uuem Claasi tehasest väljunud kombain.
Claas Tucanol on kabiinis uus juhtkonsool koos puutetundliku Cebise pardaarvutiga. Kombainile on lisatud säästlikkust tagavaid funktsioone, näiteks ülimadalate pööretega tühikäigu režiim. Ka saab Tucanole lisada varustust, mis oli varem saadaval ainult Lexioni mudelitel, näiteks kallaku tolmuimeja ja koormuse jälgimise automaatika, mis hoiab peksutrumlit kinni kiilumast. Madala kütusekulu juures on kombain saavutanud katsetel tootlikkuseks neli hektarit tunnis. Uuenduslik on ka järelveetav Lemken Vega taimekaitseprits. Vega on saadaval nii 3200-, 4200- kui ka 5200-liitrise mahutiga ning alumiiniumpoomiga, mille laius jääb vahemikku 15–30 meetrit.