Põllumajandus-kaubanduskoja liikmed ja nõukogu esindajad kohtusid PRIA esindajatega, et arutada uue perioodi taotluste esitamise ja sujuva aruandluse korda.
PRIA peadirektori asetäitja Jaanus Hämmal ütles, et kohtumise eesmärk on eelkõige info vahetamine, et PRIA teaks koja ettepanekuid ja küsimusi. „Meie püüame neid oma arengukavas ellu viia,“ sõnas Hämmal.
PRIA ametnikud tõdesid, et toetuste taotlemisel on ka tänavu põhimõttelisi muudatusi, kuna juurde on tulnud keskkonnaalaseid tingimusi. PRIA juhtkonna nõunik Rando Undrus selgitas, et rahastamise taksonoomia näeb ette, et roheliseks kvalifitseerumiseks peab investeering panustama oluliselt vähemalt ühte neist Euroopa Liidu eesmärkidest:
- kliimamuutuste leevendamine ja muutustega kohanemine;
- vee- ja mereressursside kestlik kasutamine ja kaitse;
- üleminek ringmajandusele;
- saastatuse vältimine ja tõrje;
- elurikkuse ja ökosüsteemide kaitse ja taastamine.
- Peale selle ei tohi tegevus põhjustada olulist kahju teistele eesmärkidele.
Kliimateemal palju teadmatust
Muu hulgas tõdes Undrus, et põllumajandus- ja toidutootjate jaoks on praegu peamised proovikivid ebaselgus kliimateemade, süsiniku jalajälje ja põllumeestele pandud süsinikuheite vähendamise kohustuste selgitamisel. „Kõige selle taustal saab aina olulisemaks andmete edastamine, milleks on omakorda vaja parandada andmete edastamise ja digivõimekuse arendamist,“ kinnitas Undrus.
„Me võtame aruandluseks vajaliku IT-arenduse tervikuna oma halduse alla. Soovime pakkuda lahendusi, kuidas uute süsteemidega paremini kohalduda.“
Suur muudatus kontrollimisel
Johtuvalt Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse (EL) nr 2021/2116 artiklist 65, mis paneb PRIA-le suurema kontrollikohustuse ettevõtete üle, hakkab amet kasutama suurenenud kontrollimahuga toimetulekuks kaugseire meetodeid.
„Hakkame tegema pinnaseiret 100% ulatuses varasema 5% valimi asemel, mis tähendab Eestis ühte miljonit hektarit põllumajandusmaad ja suurusjärgus 200 000 põldu,“ rääkis PRIA juhtkonna nõunik Mariell Viinalass.
„Seiresüsteemi alusel vaadeldakse, jälgitakse ning hinnatakse regulaarselt ja süstemaatiliselt põllumajandustootja põllumajanduslikke tegevusi põllumajandusmaal. See on suurim muudatus pindalatoetuste kontrolliprotsessis läbi aegade,“ kinnitas ta.
Kuigi PRIA hakkab IVA äppi testima juba märtsis, on see põllumeestele kättesaadav alles juulis, prognoosis Viinalass.
Kontrollimise aluseks on Sentineli satelliidipildid või muud vähemalt samaväärse väärtusega andmed – eelkõige teiste satelliitide andmed ja asukohamärgisega fotod.