Juba 30. korda valib Eestimaa Talupidajate Keskliit parimaid Eestimaa talusid, keda tunnustatakse viimasel neljal aastal koostöös Maaelu Edendamise Sihtasutusega. Tänavusele parima talu konkursile esitati rekordarv talusid, millest valiti välja 14 talu. Neid külastas žürii 16. kuni 18. augustini.
Eestimaa parima talu konkurss toob esile Eesti maaelu mitmekesisuse. Konkursi eesmärk on näidata, et kiiresti muutuvas toidutootmises, kus suurem osa toidust pärineb suurtest põllumajandusettevõtetest, on peretaludel oma kindel koht. Need talud mitte ainult ei rikasta meie toidulauda kvaliteetse kodumaise toodanguga, vaid on olulised ka maaelu jätkusuutlikkuse tagamisel.
Parimad talud valitakse kolmes kategoorias:
- parim tootmistalu
- parim alternatiivtalu
- parim noortalunik.
Lisaks kuulutatakse välja 2023. aasta üldvõitja, kes saab parima talu tiitli. Võitjad kuulutatakse välja 01. septembril 2023 Tallinnas Põhjala tehases toimuval talutoidu laadal „Maa tuleb linna”.
ALTERNATIIVTALUD
KODAS siidritalu
Põlvamaal Valgjärve külas asuvas siidritalus toodetakse limonaade, siidreid, vahuveine ja puuviljapüreesid. Talul on 10 000 õunapuud oma toodete tarbeks. Lisaks tegutseb restoran ja pakutakse majutust iglumajades. Talu eestvedajad on Sulev ja Tea Nõmmann (fotol), kes töötavad siidritalus oma nelja lapsega. Suveajal on abiks ka 12 töötajat.
Siidritalu rajamise idee sai inspiratsiooni pikast Soomes elatud ajast ning soovist luua midagi erilist ja oma. Tea sõnul on siin töötades võimalik näha oma töö reaalset tulemust ja nautida loodust. See kõik on linnaelust väga erinev.
Risto Ränk Farming ehk Saaremaa zoo
Saaremaal Mäekülas asub uus loomaaed, kus külastajad saavad imetleda 160 erinevat elukat, sealhulgas krokodille, leemureid, polaarrebaseid ja sigu. Lisaks korraldatakse lastelaagreid ja peetakse kohvikut. Loomaaed on avatud esimest hooaega ning selle rajamisel on olnud juhtiv roll Risto Rängal (fotol), keda abistavad Mirge Arge ja Risto isa. Loomaaia rajamise idee sai alguse Risto eluaegsest loomaarmastusest, mis sai tuult tiibadesse pandeemia ajal vanaisa tallu naasmisega. Algul loomade pidamisest Youtube’is rääkimisest kasvas välja terve loomaaed.
Meemeistrid
Jõgevamaal Nõmaveres asuvas talus peavad Raul ja Kristi Terep (fotol) 200 mesilasperet ning toodavad mett. Lisaks tavameele on valikus 15 lisandiga mett. Tasapisi tegeletakse ka agroturismiga.
Talu on tegutsenud juba 13 aastat ning lisaks Raulile ja Kristile on abiks ka Rauli ema elukaaslane Jüri, kelle hobist kõik alguse saigi. Praegu tegelevad Raul ja Kristi taluõuel oleva endise meiereihoone katuse alla saamisega, et pakkuda veel rohkem agroturismi teenuseid.
Piesta Kuusikaru talu
Pärnumaal Kullimaa külas asuvas talus kasvab 1700 õunapuud, mille saagist valmistatakse mitmesuguseid tooteid, sealhulgas õunamahla, -äädikat, -marmelaadi ja -stroopi. Lisaks on suvehooajal pühapäeviti avatud kohvik.
Talu asutajad on Külli Eller ja Hardi Nigulas (fotol), keda aitavad kaks töötajat. Talupidajaiks hakkasid Külli ja Hardi 2014. aastal, kui koliti maale ning hakati pisitasa talu ja tootmist arendama. Tootmise mahtu pole tulevikus plaanis suurendada, rõhku pannakse pigem taluturismile.
NOORTALUNIKUD
Ahisilla taluaed
Harjumaal Ahisilla külas asuvas talus peetakse 800 rohumaakana, müüakse mune ning kasvatatakse köögivilja ja lõikelilli. Lisaks korraldatakse tuure taluaias, kus huvilised saavad tutvuda talu tegevustega.
Ahisilla talu on tegutsenud kaks aastat ning seda juhivad Kelli Talving ja Timo Varblas (fotol), kellel on abiks ka nende kolm last. Kuigi noortel talupidamise kogemust ei olnud, otsustati maale kolida ja hakata tootma puhast toitu nii endale kui ka teistele.
Sepa talu veised
Pärnumaal Elbu külas kasvatatakse mahedalt wagyu tõugu veiseid, lisaks ka limusiini ja aberdiin-anguse veiseid, kelle karjatamisel kasutatakse portsjonkarjatamise meetodit.
Kokku on karjas 86 looma, kuid eesmärk on luua puhtatõuline wagyu kari, mida kasvatatakse ka tõuaretuse eesmärgil. Kuid juba praegu on Sepa talus Eesti suurim wagyu kari 36 loomaga. Talu on tegutsenud seitse aastat ja selle asutasid Lisanna ja Marko Hiiemäe (fotol). Mõlemad tegutsesid varem toitlustusvaldkonnas ning soov kvaliteetse liha järele viiski nad talupidamiseni.
Vinkymon
Lääne-Virumaal Ärina külas asuvas talus kasvatatakse kümnel hektaril ebaküdooniat ja küüslauku ning valmistatakse neist mitmesuguseid tooteid. Valikus on näiteks limonaadid, krõpsud, pestod ja fermenteeritud küüslauk. Lisaks on plaanis hakata tootma teraviljast ekstrakte ja rajada selleks uus tehas.
Talu on tegutsenud juba 11 aastat ning seda juhib Rando Vink. Igapäevatöös löövad kaasa ema, isa ja vanatädi ning aeg-ajalt ka vend. Fotol Vinkide talupere.
TOOTMISTALUD
Auksi Agro
Viljandimaal Auksi külas kasvatatakse 500 hektaril teravilja ja tehakse sordikatseid. Talu on tegutsenud juba paarkümmend aastat ning seda juhivad isa ja poeg Ando ja Tom Adamson (fotol). Talupidamisega on peres tegeletud väga kaua – talupidaja oli juba Ando vanaisa, kes päris talu omakorda oma vanaisalt. Seega on talupidamine Adamsonide peres igiomane traditsioon.
Hallimäe farm
Valgamaal Rebasemõisa külas kasvatatakse lleyni tõugu lambaid, põhikarjas on sadakond utte. Lisaks hooldatakse poollooduslikke kooslusi ja pakutakse tapamaja teenust. Hallimäe farm toodab aastas 2,5 tonni lambaliha, mida müüakse otse tarbijatele. Talu on tegutsenud üle kümne aasta ja seda juhib Mats Meriste (fotol). Talupidamine on Matsi ja tema pere jaoks meelepärane viis elamiseks.
Palmi farm
Pärnumaal Oidrema külas on piimatootmisega tegeletud üle 30 aasta. Praegu on karjas 150 looma, neist pooled noorloomad. Aasta tagasi valmis uus laut, kus opereerib lüpsirobot, ja lähiajal plaanitakse lisada teinegi. Lisaks haritakse 270 hektarit põllumaad, millest talule kuulub pisut üle saja hektari.
Talu on tegutsenud juba alates 1991. aastast, mil Valja ja Gennadi Liiv talupidamisega algust tegid. Praegu juhib taluelu noorem põlvkond: paar aastat tagasi võttis poeg Janno Liiv koos kaasa Karoliina Postiga (fotol) talupidamise üle. Talus on peale pereliikmete ametis ka kaks töötajat.
Väikemetsa talu
Võrumaal Kurenurme külas asuvas Väikemetsa talus kasvatatakse teravilja 1300 hektaril, millest umbes 700 hektarit on talu oma. Lisaks tegelevad talupere naised viinamarjakasvatusega. Talu on tegutsenud juba 26 aastat ning seda juhivad Taavi Serv koos vendade Armi ja Kustiga. Talutöösse on kaasatud neli töötajat.
Talupidamine sai alguse võimalusest osta vana majakoht väikese maatükiga. Seejärel on talu järk-järgult laienenud. Fotol Väikemetsa talupere.
Tori Agro
Pärnumaal Toris asuv talu tegeleb teraviljakasvatusega. Teravilja all on 950 hektarit maad, millest umbes pool on Tori Agro oma. Talupidamist alustas Jaan Tekko peaaegu 30 aastat tagasi. Nüüd on tegevuse üle võtnud pojad Indrek ja Marek, kuid isa Jaan on endiselt töödesse-tegemistesse kaasatud. Lisaks pererahvale tegutseb talus üks töötaja. Fotol Tekkode noorem ja vanem põlvkond.