Tänavu algas toetuste jagamise uue programmperioodi aktiivne elluviimine, mida iseloomustavad PRIA jaoks muu hulgas innovaatilisus ja digitehnoloogiad. Üks oluline uus digilahendus on PRIA esimene mobiiliäpp Iva, mis arendati pinnaseire raames, et lihtsustada PRIA ja põlluharijate omavahelist suhtlust.
Uue perioodi pindalapõhiste toetuste taotlustel olevate põldude põllumajanduslike tegevuste hindamisel kasutatakse pinnaseiret, mille tulemused jõuavad alates juuni lõpust PRIA-sse kord kuus. Pinnaseirega vaadeldakse kõiki põlde, mis olid lisatud pindalapõhiste toetuste taotlusele. See tähendab, et kui eelnevatel aastatel vaadeldi ainult neid põlde, mis sattusid valimisse, siis nüüd jälgitakse kõikidel taotlusalustel põldudel toimuvat.
Selleks, et ligi miljon hektarit põlde saaks üle vaadatud, tulebki appi pinnaseire – paljude nõuete täitmist jälgitakse satelliidiandmete alusel ja valimipõhiseid kohapealseid kontrolle tehakse oluliselt vähem. Iga põllu kohta tehakse kindlaks, kas maakasutus vastab taotletule, kas põllul kasvab toetusõiguslik kultuur, kas põllul on tehtud toetuse saamiseks vajalikke tegevusi ning ega põllul ei esine mittetoetusõiguslikke elemente, nagu teed, hooned jms.
Mida saab teha Iva äpis?
Põldude kohta, kus seire käigus leiti võimalik mittevastavus taotlusel esitatud andmetele, saadab PRIA taotlejale e-kirja teel fotoülesande, mida saab täita, kasutades uut asukohamärgisega fotode tegemise rakendust Iva. Fotoülesandega võib PRIA näiteks soovida pilte põllu üldvaatest või seal kasvavast kultuurist. Iva äpi abil saab taotleja ise tõendada olukorda põllul ja see võimaldab tal kontrolliprotsessis PRIA-ga suhelda talle sobivaimal ajal, seejuures ei pea kartma koheseid sanktsioone.
Samas ei ole Iva kasutamine kohustuslik. Juhul, kui kliendil ei ole võimalik äppi kasutada, siis palume sellest teada anda fotoülesandes antud kontaktil. Kui fotoülesande täitmiseks ettenähtud aja jooksul PRIA-t ei teavitata või fotosid ei saadeta, siis peab PRIA inspektor kohapeale tulema.
Esimesed kogemused käes
Iva võeti kasutusele juuli keskel ja septembri teiseks pooleks oli välja saadetud üle 5200 fotoülesande, millest umbes kolmele neljandikule on vastused saabunud.
Oleme sel aastal tegelenud näiteks homogeensust ja mittetoetusõiguslikke objekte puudutavate andmetega ning seni saadud kogemus näitab, et nende puhul tuleb eristada kahte erinevat aspekti. Kõigepealt seda, kuidas süsteem tuvastab mingit nähtust – näiteks, kas kultuur kasvab kogu põllu ulatuses või on põllu sees tuvastatav koht, kus kultuur puudub, või kasvab seal mõni toetustaotlusel märgitust erinev kultuur. Teisalt saame rääkida nõude täitmise kohta tehtavast otsusest, mis tehakse lähtuvalt tuvastatud nähtusest.
Näiteks oli sel aastal kuiv kevad ja seetõttu oli põldudel taimekasv ebaühtlane. Selle tunnuse tuvastas süsteem üsna täpselt, leides kohad, kus taimestik puudus. Sellised põllud olid piltidel väga laigulised ja laikude servad olid ebaühtlased. See viitab, et tegemist ei ole inimese tegevusega, vaid see on põhjustatud kuivusest.
Siinkohal tuletame toetuse taotlejatele meelde, et kui PRIA kliendil ei ole toetuse nõuet või kohustust võimalik täita vääramatu jõu või erandlike asjaolude tõttu (nt pikka aega kestvad ebasoodsad ilmastikuolud vms), siis tuleb sellest PRIA-t teavitada esimesel võimalusel. Kõigi kohta tehakse otsused konkreetsest juhtumist lähtuvalt.
Senine pinnaseire kasutamine on ka näidanud, et mittetoetusõiguslikke objekte on leitud suhteliselt vähe, mis tähendab, et PRIA põldude registri andmed on heas korras. Kindlasti tuleb välja tuua, et andmete korrektsuse saavutame ainult PRIA ja klientide koostöös.
Uue asja kasvuvalud
Uute asjade puhul tuleb ikka ette kasvuvalusid. Klientidelt saadud tagasiside põhjal on praeguseks suurem osa tehnilistest probleemidest lahendatud. Peamiselt on mured tulenenud sellest, et Androidi seadmed on väga erinevad ja kasutavad erinevaid tehnoloogilisi lahendusi. Näiteks oli Sony telefonidel kohati takistusi fotode tegemisel ja Ulefone’il oli raskusi asukoha määramisega.
Oleme saanud infot ka selle kohta, kuidas võiks äppi edasi arendada. On ju tegu alles katseaastaga ja välja on arendatud vaid Iva esmased funktsionaalsused – käia on veel pikk tee, et kõik töötaks ideaalselt.
Siiski võime juba praegu öelda, et Iva äpil on potentsiaali olla laiemaltki kasutatav. Näiteks oli Arvamusfestivali aruteludes osalejatel mitu ideed: asukohamärgisega fotode äpi abil oleks võimalik kohaliku omavalitsuse või Päästeametiga kiiresti suhelda, kui on vaja teavitada ohtlikust, ent mitte ajakriitilisest olukorrast, näiteks löökaugust või murdunud puust.
Kommentaar: Jooksin kümme minutit mööda põldu
Anne Ats, Luigeveski Agro
Algul tundus väga põnev, et saan PRIA fotoülesannet täita – mis seal siis ikka keerulist saab olla. Aga esiteks tekkis takistus põldude juures, kus polnud internetti, aga pilte sai ka hiljem levialasse jõudes saata.
Siis tekkis mure kaamera kalibreerimisega (seadme kompassi õigeks seadmine, et tagada foto tegemise suuna õigsus – toim). Sada korda tegin kaheksaid, enne kui äpp ütles, et nüüd on valmis.
Siis ütles, et oled valmis ülesande sooritamiseks, ja ette tuli kompass, mis näitas, kuhu poole pidi minema hakkama, et õigest kohast pilti teha. Esimesed põllud olid ok, maksimaalselt pidin 10–15 meetrit liikuma.
Aga kodu juures neljanda ülesande juurde asudes läks seade (kasutan Androidi telefoni) lolliks. Käsklused olid sellised: mine 53 meetrit paremale (nool näitas), siis 14 meetrit – jälle valesti. Jooksin mööda põldu kümme minutit, et õige koha peale jõuda.
Olen küll keskealine ja ei karda infotehnoloogiat, aga põllumehi/naisi on ka vanemaealisi ja nad ei pruugi telefoniga žongleerimist harrastada. Seega minu kogemus Iva äpi kasutamisel oli naljakas iseenda ületamine.