Aasta lõpp läheneb ja kui suurem osa inimesi mõtleb juba jõulupuhkuse peale, siis PRIA jaoks on detsember üks aasta töömahukamaid perioode. Aasta lõpuks on planeeritud mitme toetuse taotlusvoorud ja väljamaksmisele lähevad kõige suuremat PRIA klientide hulka puudutavad toetusrahad ehk pindalatoetused.
Põlluharijad ja loomapidajad said aasta esimeses pooles taotleda üle 20 erineva otsetoetuse. Käesolevast aastast jagatakse neid Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika uue programmperioodi nõuetest ja kohustustest lähtuvalt. Uus programmperiood tõi mitmeid muudatusi ja paljud neist tuli ellu rakendada väga lühikese aja jooksul.
Üks suuremaid muudatusi, mille uus programmperiood PRIA ja klientide jaoks kaasa tõi, on pindalapõhiste toetuste taotluste puhul kasutatav pinnaseire – paljude nõuete täitmist kontrollitakse satelliidiandmete alusel. Uuel perioodil on üha olulisem kliendi suunamine nõudeid täitma või taotlust muutma, et taotlustel olevad andmed vastaksid tegelikule olukorrale. Pinnaseire raames võeti kasutusele ka PRIA esimene mobiiliäpp Iva, mis annab klientide ja PRIA omavaheliseks suhtluseks lisavõimaluse.
Kui varem kontrolliti kohapealsetes kontrollides 5% valimisse sattunud põldudest, siis nüüd vaadeldakse nõuete täitmist kõigil taotlusalustel põldudel. Uus süsteem on töömahukas ja viimased otsetoetuste kontrollid toimuvad veel detsembri alguses. Seetõttu palume oma kliente, et nad reageeriksid PRIA saadetud järelepärimis- ja teavituskirjadele esimesel võimalusel. Kui tekib küsimusi, siis palume helistada kirjas toodud telefonidel.
Töös on otsetoetuste määramine
PRIA alustas otsetoetuste määramisega detsembri esimestel päevadel. Otsused kinnitatakse vastavalt toetuste määrustes kehtestatud kuupäevadele: põhisissetuleku, ümberjaotatava ja noore põllumajandustootja toetuse ning tera- ja kaunvilja kasvatamise ning puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise otsetoetuse ning piimalehma kasvatamise, ammlehma kasvatamise ja ute ja kitse kasvatamise otsetoetuste puhul tehakse määramise otsused hiljemalt 11. detsembril 2023.
Esimesena alustati otsuste tegemist põhisissetuleku toetuse taotlejatele, kes on PRIA kõige suurem toetusesaajate grupp. Kui otsuse tegemine uue programmperioodi ja uue süsteemi töömahukuse tõttu viibib, annab PRIA sellest taotlejale personaalselt e-kirja teel teada.
2024. aasta alguses alustatakse keskkonnasõbraliku majandamise, mahepõllumajandusliku taimekasvatuse, ökoalade, ökosüsteemiteenuste säilitamise ja mesilaste korjeala toetuse määramise otsuste tegemist. Need otsused langetatakse hiljemalt 12. veebruaril 2024, seemnekartuli kasvatamise otsetoetuse otsused hiljemalt 10. juunil 2024. Eesti maaelu arengukava ja strateegiakava maaelu arengu toetuste otsused kinnitatakse hiljemalt 12. veebruaril 2024.
Üldjuhul makstakse toetus välja viie tööpäeva jooksul pärast toetuse määramise otsuse kinnitamist, kuid hiljemalt 30. juunil 2024. Põhisissetuleku toetuse esimeste väljamaksetega plaanime alustada detsembri keskel, siis järgnevad teiste otsetoetuste väljamaksed.
Võetakse vastu erakorralise toetuse taotlusi
Alates 6. detsembrist saavad piimatootmise, lamba- ja kitsekasvatuse, lihaveisekasvatuse ning
õuna- ja sõstrakasvatusega tegelevad põllumajandustootjad taotleda toetust, millega osaliselt hüvitatakse elujõulisust ohustavat (tootmissisendite hinnatõus, äärmuslikud ilmastikuolud) majanduslikku kahju. Toetust saavad taotleda füüsilisest isikust ettevõtjad ja juriidilised isikud.
Piimatootmises
Antakse toetust taotlejale, kes pidas põllumajandusloomade registri andmetel 31. oktoobri 2023. aasta seisuga vähemalt viit, kuid mitte rohkem kui 135 piimatõugu lehma ja kelle pidamisest ta oli registripidajat teavitanud hiljemalt 7. novembriks 2023.
Lamba- ja kitsekasvatuses
Antakse toetust taotlejale, kes pidas põllumajandusloomade registri andmetel 31. oktoobri 2023 seisuga kokku vähemalt kümmet utte, emakitse või vähemalt kümne kuu vanust utt-talle või emast kitsetalle ja kelle pidamisest ta oli registripidajat teavitanud hiljemalt 7. novembriks 2023.
Lihaveisekasvatuses
Antakse toetust taotlejale, kes pidas põllumajandusloomade registri andmetel 31. oktoobri 2023 seisuga kokku vähemalt viite ammlehma või vähemalt kaheksa kuu vanust lihatõugu lehmmullikat, sealhulgas ristandit ja kelle pidamisest ta oli registripidajat teavitanud hiljemalt 7. novembriks 2023.
Õuna- ja sõstrakasvatuses
Antakse toetust taotlejale, kes kasvatas 2022. aastal õunu või sõstraid (punast, musta ja valget sõstart) kokku vähemalt 0,5 hektaril ja sai 2022. aastal põllumajandustoodete müügist kogu tema kasutuses olnud põllumaa ning püsikultuuride aluse maa hektari kohta minimaalselt 500 eurot müügitulu.
Õuna- ja sõstrakasvatuse valdkonnas peab majandusaasta aruanne või tuludeklaratsiooni vorm E olema äriregistrile esitatud hiljemalt 1. novembriks 2023.
PRIA eeltäidab registrite andmete põhjal elektroonse taotluse ja kuni 13. detsembrini saab taotleja enda andmed üle kontrollida ning kui need on õiged, siis tuleb taotlus e-PRIA-s esitada. Võimalike ebatäpsuste korral tuleb kindlasti PRIA-t kirjalikult teavitada, saates digitaalselt allkirjastatud teavituse e-posti aadressil loomade.register@pria.ee. Kui andmed on parandatud, siis tuleb toetuse soovijal kindlasti eeltäidetud toetustaotlus e-PRIA-s ka esitada. Seda saab teha kuni 13. detsembrini 2023.
Taotluse rahuldamise otsused tehakse sellise aja jooksul, et erakorraline toetus oleks võimalik toetuse saajatele välja maksta hiljemalt 31. jaanuaril 2024.
Rohkem infot toetuse tingimuste kohta leiab PRIA kodulehelt www.pria.ee/toetused/erakorraline-toetus-pollumajandustootjatele-2023.