2023. a käivitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) koostöös Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistuga (ETKÜ) rahvusvahelise koostööprojekti BreedExpo2.
Projekti partnerite Soome ja Läti talunike esindusorganisatsioonidega koos laiendatakse ekspordivõimalusi tõuaretussektorile. Fookuses on kolm riiki: Aserbaidžaan, Usbekistan ja Türgi.
Kõikides sihtriikides külastatakse kontaktide leidmiseks suuremaid põllumajandusmesse, tutvutakse kohalike farmidega ning organiseeritakse sihtriigi farmeritele kontaktreis Eestisse tutvustamaks veisekasvatust meie ettevõtetes.
Aserbaidžaanis osales BreedExpo2 projekt regiooni suurimal põllumajandusmessil „CaspianAgro 2024”. Messil osales üle 300 ettevõtte kokku 24 Euroopa ja Aasia riigist. Eesti delegatsiooni kuulusid EPKK ja ETKÜ esindajad ning Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi esindaja Mihkel Olt ja OÜ Agrovarustus esindaja Assar Tops.
ETKÜ juhatuse esimehe Tanel-Taavi Bulitko väitel toimib Aserbaidžaaniga hea koostöö juba viimased kolm aastat. „Messil osalemine oli väga tähtis, see võimaldas täpsemalt tunnetada klientide vajadusi ning külastada nende farme. Väga oluline on koguda kohapealset tagasisidet meie loomade kvaliteedi kohta,” rääkis Bulitko. Kümmekond uut kontakti kohalike farmerite ja edasimüüjate hulgast avaldasid kohe soovi tulla tutvuma Eesti farmidega.
Aserbaidžaanil oleks huvi ja valmisolek ka Eestis toodetud seemendusdooside vastu, mille müügiks sealsel turul kahjuks hetkel ekspordisertifikaat puudub. Loodame, et see takistus vastavate riigiasutuste koostöös juba lähiajal ületatakse.
Usbekistanis on BreedExpo2 projekt osalenud nii Taškendis toimuval põllumajandusmessil AgroUzbekistan 2023, kui võõrustanud 2024.a mais farmijuhte Soomes, Eestis ja Lätis kohapeal. Usbeki farmerite grupp tutvus Eestis erinevais piirkondades asuvate ettevõtetega nagu JK Otsa talu OÜ, FT Eesti OÜ, Kaiu LT OÜ, Pirgo Angus OÜ ja Kaska-Luiga OÜ ja Valio Eesti AS Laeva meierei. Külalistele avaldasid muljet meie piimaveiste toodangunumbrid, eeskujulikud karja tervise näitajad ning töökorraldus ettevõtetes. Hulgaliselt praktilisi teadmisi koguti nii sõrahaiguste profülaktika kui loomade söötmise kohta. Lisaks Holsteini tõule tunti suurt huvi eesti punase tõu vastu, kes oli jäänud silma hea kohanejana Usbekistani kliimaoludes. „Eesti loomad on üldiselt probleemivabad ja seejuures väga hea piimatoodanguga. Keskmine väljalüps on praegu 28 liitrit päevas. Usbekistanis on see väga hea näitaja,” vahendas Usbekis tõuloomade importi korraldava ettevõtte esindaja Alisher Saidov.
Tanel-Taavi Bulitko sõnul saab tänapäevane edukas elusloomade eksport toimida vaid siis, kui omavahel jagatakse kogemusi ning partnerite vahel on pidev ja aktiivne suhtlemine. „Mõlemat riiki ühendavaks jooneks on piima nappus ning riiklik suund loomakasvatussektori tugevdamisele, mistõttu loomade ostu osaliselt ka toetatakse. Seega võib näha neil turgudel nõudluse kasvu kõrge kvaliteediga piimakarja järele,“ nentis Bulitko.
Hea teada
Koostööprojekti “BreedExpo2” elluviimist toetab INTERREG Kesk-Läänemere Programm 2021-2027.