Metsaühistutest rääkides on enamjaolt peateema mitmesugused toetused metsaomanikele ja erinevad tegevused metsa kasvatamisel. Tagaplaanile on jäänud see, et metsaühistutest saab abi ja nõu ka metsa ja puidu müügil.
Võib julgelt väita, et enamik era-metsaomanikest on kokku puutunud telefonikõnedega stiilis: „Tere, kas olete mõelnud oma metsa müügile?“ Seejuures ilmutab helistaja edasises jutuajamises hämmastavalt täpseid teadmisi kinnistu asukoha ja seal kasvava metsa kohta. Kust need andmed pärit on, seda metsaomanikule ei avaldata.
Üsna tihti päädivad need järjepidevad kõned sellega, et metsaomanik soostubki müüma. Kahjuks selgub üsna tihti tagantjärgi, et tegelikult sai omanik tehinguga petta ja müüs oma metsa ning maa maha üsna odavalt. Abi on aga tegelikult igale metsaomanikule lähedal – metsaühistu aitab vajadusel ka metsa müüa.
Metsa müügi vahendamine ei ole metsaühistutele põhitegevus. Seepärast istutakse alati koos müügisooviga metsaomanikuga maha ning arutatakse asi läbi – kas müük on ainus lahendus? Ehk leidub ka teisi võimalusi, kuidas katta müügisoovi põhjustanud vajadusi?
Kui aga metsaomanikul on müügiotsus kindel, võtab ühistu suurema osa asjaajamisest enda kanda. Kõigepealt teeb ühistu esindaja koos metsaomanikuga selgeks, kas müüki läheb raieõigus või metsamaa koos seal kasvavate puudega.
Kõigepealt teeb ühistu esindaja koos metsaomanikuga selgeks, kas müüki läheb raieõigus või metsamaa koos seal kasvavate puudega.
Kui selles on kokku lepitud, asub ühistu spetsialist tegutsema. Raieõiguse enampakkumise korraldamisel hindab ta raielanki, tähistab selle piirid ning seejärel viib ühistu läbi avaliku enampakkumise. Parima pakkumise teinud ostjaga aitab ühistu müüjal ka müügilepingu sõlmida. Enampakkumise järel on ühistu ülesanne kontrollida metsas tehtavaid töid.
Teine variant on müüa raieõigus ja metsamaterjali turustamine metsaühistule. Sel juhul annab ühistu omanikule ülevaate saadava metsamaterjali hinnast, metsa ülestöötamisega kaasnevatest kuludest ning ka raie on metsaühistu spetsialisti kontrolli all. Metsaomanik teenib tulu vastavalt raiest tekkinud puidu kogusele.
Koos müües saab parema hinna
Enne raie algust ja tööde käigus selgitatakse metsaomanikule samm-sammult puidumüügiprotsessi. Ühistu koondab oma liikmete puidu kokku ja müüb seda lõppostjale suuremas koguses. See kasvatab omanike tulu, sest koos müües on transpordi ja korralduskulud väiksemad. Puidumüügist saadav tulu sõltub puidu kasutusotstarbest ja kvaliteedist.
Kõigi nende müügiviiside puhul jääb metsamaa endiselt omanikule ja ostja saab endale metsast saadud puidu. Omanikul on kohustus langid taasmetsastada. Ka sellega aitab ühistu – nii sobivate puuliikide valikul, maapinna ettevalmistamisel, istutusmaterjali või seemnete hankimisel kui ka tööde korraldamisel. Kui omanik soovib, teeb ühistu kõik need tööd ära, nii et omanikul pole vaja kohalegi tulla.
Kinnistu müük enampakkumisel
Vajadusel aitab ühistu korraldada ka terve kinnistu müüki. Seegi toimub enampakkumise korras. Ühistu spetsialistid hindavad metsakinnistu turuväärtust, millele järgneb kirjalik enampakkumine. Müügipakkumised on avalikud ja neid saab vaadata Erametsakeskuse portaalis www.eramets.ee/pakkumine. Ühistu saadab enampakkumise kutsed ka võimalikele ostuhuvilistele.
Parima pakkumise teinud ostjaga sõlmitakse metsaomaniku valitud notaribüroos ostu-müügileping. Ka sel juhul aitab metsaühistu müüjat dokumentide ettevalmistamisel.
Hea teada
Nõu küsida tasub alati
Paneme kõigile metsaomanikele südamele – kui soovite metsa raieõigust või ka metsamaad müüa, pöörduge mõnda metsaühistusse. Ka siis, kui te pole ühistu liige. Ja ka siis, kui te ei soovi tehingut metsaühistu kaudu teha. Ühistu annab endast parima, et igal juhul oleks tehing aus ja õiglane ning ära poleks unustatud müüja huve.