Eestis on ettevalmistamisel esimese ühistulise kahjukindlustusseltsi loomine, mis sujuva asjaajamise korral peaks esimesi kindlustuspoliise müüma hakkama järgmise suve alguses. Kindlustusühistu liikmeiks ehk omanikeks on oodatud ka põllumehed.
Kindlustusühistu Eesti kahjukindlustuse turule sisenemine tähendaks suurt positiivset muudatust: klientidel tekib võimalus hakata teenima tulu iseendale. Praegu teenitav tulu on suur. Finantsinspektsiooni andmetel teenisid kahjukindlustusseltsid 2018. aastal 55 miljonit eurot kasumit, millest 97% läks välisomanikele.
Üks võimalus kahjukindlustuse turul kümnetesse miljonitesse ulatuvat raha (loe: rikkust) rohkem Eestisse jätta, ongi luua nii eraisikutele kui ka äriklientidele kahjukindlustuse teenuseid pakkuv kindlustusühistu.
Esimesed turule toodavad teenused võiksid olla vajalikud võimalikult paljudele liikmetele. Sellised teenused on neli Eesti kahjukindlustusturu suurima käibe ja klientide arvuga teenust: kodukindlustus, kaskokindlustus, liikluskindlustus ja ettevõtte varakindlustus.
Mitmed kindlustusteenused sobivad põllumeestele
Esimesel tegevusaastal toob kindlustusühistu turule mitmeid põllumeestele vajalikke kindlustusteenuseid. Näiteks ettevõtte varakindlustus, mille abil saab kindlustada viljaterminale ning teisi rajatisi ja hooneid. Masinate ja seadmete kindlustusega võib kindlustada eeskätt kombaine ja traktoreid ning nende haagiseid. Esimesele tegevusaastale järgnevatel aastatel soovib kindlustusühistu põllumeestele pakkuma hakata ka näiteks loomade kindlustamise võimalust, kuid selle teenuse sisu ja turule toomise täpse aja otsustavad juba liikmed koostöös kindlustusühistu kollektiiviga.
Kindlustust saavad osta kõik soovijad, mitte ainult liikmed
Kindlustusühistult saavad kindlustusteenuseid osta nii liikmed kui ka mitteliikmed. Erinevus seisneb selles, et liikmete kindlustusmaksed on soodsamad, sest nende jaoks rakendub esimesest kindlustuspoliisist liikmeboonus ehk omanikuboonus.
Kindlustusühistuga liitumiseks tuleb tasuda liitumistasu (umbes 20‒30 eurot, täpne summa pole veel otsustatud). Kõik liikmed on oodatud panustama ka osakapitali (vt täpsemalt loost lk 11). Erinevus ainult liitumistasu maksnud liikme ja lisaks liitumistasule ka osakapitali panustanud liikme vahel seisneb selles, et ainult liitumistasu tasunud liige saab omanikutulu vaid tasutud kindlustusmaksete eest.
Lisaks liitumistasule ka osakapitali panustanud liige saab aga omanikutulu nii tasutud kindlustusmaksete kui ka osakapitali panustamise eest.
Mis kasu saavad põllumehed ühistuga liitumisest?
- Omanikuboonus. Alates esimesest sõlmitud kindlustuspoliisist rakendub liikmete kindlustusmaksetele omanikuboonus. Konkurentsivõimelisi makseid pakub kindlustusühistu kõikidele klientidele, aga liikmete (loe: klient-omanike) kindlustusmaksed jäävad püsivalt omanikuboonuse võrra soodsamaks. Mida rohkem kindlustusteenuseid liige ostab, seda suurem on ka tema omanikuboonus.
- Omanikutulu ehk dividendid. Omanikutulu suurus sõltub kahest tegurist: kindlustusühistu osakapitali panustamine ja makstud kindlustusmaksed. Mida rohkem on tasutud kindlustusmakseid ja panustatud osakapitali, seda suurem on dividend ja vastupidi.
Esimesed kolm aastat kindlustusühistu dividende ei maksa. Eesmärk on neljandast aastast dividende maksma hakata. - Unikaalne võimalus kaasa rääkida kindlustusettevõtte arendustegevuses uute ideedega, anda tagasisidet ning pöörata Eestimaa kindlustusturg näoga kliendi poole.
Kindlustusühistu loomise ajakava
- Kindlustusühistu asutatakse hiljemalt 30. septembril 2019. Asutatakse tulundusühistu, mille eesmärk on koguda tegevuslitsentsi jaoks vajalik osakapital seitse mln eurot ja seejärel taotleda finantsinspektsioonilt tegevuslitsents kindlustusteenuste osutamiseks.
- Osakapitali kogumine toimub 1. oktoobrist 31. detsembrini 2019. Eraisikust liikme jaoks on väikseim osakapitali sissemakse 500 eurot, juriidilisel isikul 1000 eurot. Hiljemalt 2019. aasta lõpuks tahetakse tegevuslitsentsi taotlemiseks vajalik osakapital kokku koguda. Kui osakapitali ei õnnestu tähtajaks koguda, on edasiseks kaks võimalust: a) kui osakapitali on kogutud vähemalt viis mln eurot, taotleb ühistu tegevusluba vara- ja isikukindlustuse teenuste pakkumiseks; b) puuduolev osakapital kogutakse koostöös ühisrahastusplatvormidega. Kui need sammud tulemust ei anna, maksab ühistu liikmete osakapitali panustatud raha tagasi.
- Tegevuslitsentsi taotlemine ja arendustegevusega alustamine toimub 1. jaanuarist 31. maini 2020.
- Esimeste poliiside müük algab 1. juunist 2020.
Hea teada
Mis on kindlustusühistu?
- Kindlustusühistu on tulundusühistu ettevõtluse vormi alaliik, mis võimaldab kindlustusandjana teenuseid pakkuda.
- Kindlustusühistu luuakse liikmete poolt ja peaeesmärk on kindlustustegevuse kaudu liikmetele soodsate ja vajalike kindlustusteenuste osutamine.
- Enne Teist maailmasõda oli Eestis ühistuliste kindlustajate turuosa 40%. Sama suur on tänapäeval kindlustusühistute turuosa Eestist kõrgema elatustasemega Euroopa riikides.
- Pärast 80-aastast vaheaega on alates 2. märtsist 2019 ka Eestis kindlustusühistuna teenuste pakkumine lubatud.
- Kindlustusühistu sihtgrupp on nii juriidilised kui ka füüsilised isikud.