Põllumajandustootjad seisavad silmitsi üha rohkemate proovikividega. Üks neist on isegi oma olemasolu ja tegevuse põhjendamine – peame selgitama, et meie toodame iga päev toitu inimeste toidulauale ja oleme oluline lüli maapiirkondade jätkusuutlikkuse tagamisel.
Globaliseeruvas maailmas on toidu tootmine muutnud üha anonüümsemaks, mistõttu on tarbijad kaugenenud maaelust ja põllumajandusest. Selle olukorra parandamiseks peame meie, põllumajandustootjad, üha rohkem tutvustama oma tegevusi. Edukaks on osutunud avatud talude päevad, kus igal aastal avavad ühel juulipäeval talud ja põllumajandusettevõtted oma uksed, et tutvustada toidu tootmist ja oma teisi tegemisi. Huvi selle ürituse vastu on suur ja sellele ideele tuginedes alustas Eestimaa Talupidajate Keskliit 2018. aastal uue tegevusala, agroturismi arendamist.
Mis on agroturism?
Agroturism on põllumajandustootmise ja turismiteenuse kombinatsioon, mis pakub võimalust külastada talusid ja teisi põllumajanduslikke ettevõtteid, kogeda maaelu ja maal elamise viise ning lüüa kaasa igapäevases talutöös. Agroturism ei võrdu maaturismiga, vaid on selle oluline tugiharu. Kui maaturismiga saavad tegeleda pea kõik maapiirkonnas tegutsevad turismitalud, siis agroturismiteenust saab pakkuda vaid ettevõte, kelle põhitegevusala on põllumajandustootmine, mesindus või kalandus.
Agroturismi üldisem eesmärk on pakkuda väikese ja keskmise suurusega põllumajandustootjatele turismiteenuse osutamisega lisasissetuleku võimalust. Sealjuures võib põhitegevuse kõrval pakutavaks turismiteenuseks olla nii majutus kui ka toitlustus, aga ka muud aktiivsed tegevused, mis on seotud konkreetse põllumajandussektori eripäraga. Näiteks talu juures tegutsev pood, isekorjamise põllud, õppe- ja haridusprogrammid, seminariruumide rentimine, talurestoran, ekskursioonid karjamaadel, lüpsivaatlused, toodete degusteerimine, käsitöö valmistamise töötoad jpm.
Mis on tehtud ja mis on plaanis?
Taluliit tegeles 2019. aastal agroturismi arendamisega. Näiteks on olemas agroturismi koduleht, mis on tõlgitud ka inglise ja vene keelde. Oleme alustanud koostööd EAS-i ja reisibüroodega, kes on uue teenuse väga positiivselt vastu võtnud ning näevad agroturismil Eesti tutvustamisel olulist rolli. Oleme tootnud kaks videot, mis on olnud väga edukad ja aidanud kaasa nii uute agroturismiettevõtete liitumisele kui ka teenuse tutvustamisele. Lisaks oleme teinud koostööd nn suunamudijatega, kes on oma kogemuslugusid sotsiaalmeedia kanalites jaganud.
Järgmisel aastal on oluline viia info rohkemate põllumajandustootjateni. Oluline on silmas pidada uusi turismitrende, mille kohaselt on külaliste ootus kogeda midagi, mida nad enne kogenud ei ole ja võimalus sellest kogemusest midagi õppida. Olemegi julgustanud põllumajandustootjaid oma teenuste disainimisel „kastist välja“ mõtlema, et nad saaksid pakkuda külalistele midagi nende jaoks uut. On selleks siis aeroobika kitsede seltsis, võitegemise õpituba või lüpsmine.
Hea võimalus enda turundamiseks
Annemari Polikarpus, Viinamärdi talu perenaine
Liitusime agroturismi projektiga, sest nägime selles head võimalust pakkuda lisaks oma põhitegevusele lisateenuseid, mille kaudu oma talu tegemisi paremini inimestele tutvustada. Loodetavasti hakkab agroturismiteenuste pakkumine ettevõttele ka lisatulu tooma.
Mujal maailmas on agroturism väga populaarne. Loodetavasti muutub see üha populaarsemaks ka Eestis, ning seda aastaringselt, sest maal on elu – ja mitte ainult suvel! Agroturismi veebilehelt leiab liitunud talude ja nende pakutavate teenuste kohta infot. Loomulikult vajab ka agroturism.ee pidevat turundamist, et rohkem tuntust koguda. Igatahes on tegemist taluliidu poolt igati tänuväärse ettevõtmisega!
Viinamärdi talu, Annemari Polikarpus ja Denis Pretto, fotod Heiki Avent: