Sel aastal Eestimaa Talupidajate Keskliidu korraldatud konkursil kümne talu seast pjedestaali kõrgeimale astmele tõusnud Lepiku talus on piimatootmisega tegeletud juba 30 aastat. Raplamaal asuvas talus toimetab kogu pere – pereisa Kaupo, ema Piret ning lapsed Annika, Annemari ja Andres.
Lepiku talu peremees Kaupo Kauri võttis isalt talupidamise üle juba aastal 1999. Talus elab 100 lehma ning peremees nimetab talu elustiilitaluks. Praegu käivad lehmad lüpsiplatsil, kuid peremees ei välista, et tulevikus minnakse üle robotlüpsile. See tähendaks muidugi karja suurendamist.
Lisaks igapäevasele talutööle on Kaupo aktiivne Raplamaa Talupidajate Liidus ja Eesti Piimatootjate Ühistus. Ta harrastab ka rahvatantsu.
Konkursil „Parim talu 2022“ selgitati lisaks parimale talule välja ka parim noortalunik, parim alternatiivtalu ja parim tootmistalu.
Parim noortalunik Keili Kitsing
Pärnumaal asuvas Rätsepa talus (Ravling OÜ) elab noortalunik Keili Kitsing (fotol vasakul), kes koos oma isaga kasvatab 40-pealist lüpsikarja. Loomi on talus veidi alla 100. Keili isa Ants Kitsing (fotol paremal) alustas talupidamisega juba 1990. aastate alguses ning Keili ja tema õed on juba väiksest saadik talus abiks olnud. Perele kuulub 120 hektarit maad, kus kasvatatakse loomasöödaks teravilja ja ka loomad veedavad suurema osa aastast karjamaal.
Parim alternatiivtalu: Mahlametsa talu
Pärnumaal Kaisma küla lähistel asub Mahlametsa OÜ, kus toimetab usinalt Terje Mitev (fotol) koos oma perega, et valmistada kohalikust toorainest mitmesuguseid mahlasid.
Mahlametsa OÜ hooned on rajatud Terje tänaseks 95-aastase vanaonu Endli talupaika. Nüüd elab vanaonu Terje tegemistele väga kaasa. Terje on mahlategu juba lapsest saadik armastanud, kuid nüüd hakati igal aastal katsetama uusi maitseid. Praeguseks ongi jõutud suure mahlatootmiseni. Kuid mitte ainult – lisaks mahladele on valikus ka üle 20 erineva maitsva jäätisesordi, mida leiab poodidest Rosenberry kaubamärgi alt.
Parim tootmistalu: Arude talu
Pärnumaal Pärivere külas asub Arude talu, kus toimetavad Tõnu (fotol keskel) ja Taivi Luur (paremal) ning nende tütar Laura. Arude talus on 108 lüpsilehma ja lisaks noorloomad. Pererahvas kasvatab oma loomadele ligikaudu 400 hektaril sööta. Noorem tütar Laura (fotol lapsega) on õppinud Olustveres põllumajandust ning ilmselt võtab edaspidi vanematelt talupidamise üle. Praegu toimetab Laura oma ettevõttes, mis kasvatab 70 hektaril mahevilja. Arude talus valmis uus lüpsilaut 2008. aastal ja 2012. aastal ehitati ka betoonpõrandaga söödahoidla.
Nominendid:
Uus-Hansu talu
Parima tootmistalu tiitlile kandideerinud Uus-Hansu talu asub Hiiumaal Kassaris, kus toimetavad perenaine Tiia ja tütar Elis Uusoja (fotol). Uus-Hansu talus kasvatatakse 40-pealist lambakarja ja kanu ning tegeletakse ka marja- ja taimekasvatusega. Aias kasvatatakse poolel hektaril maasikaid ja vaarikaid ning mustasõstrapõõsaid laiub seal 100. Lisaks on talus suur juurviljapõld. Kokku on talul 30 hektarit maad. Kogu saagi müüb pererahvas kohalikele otse kodust, vahel viiakse kaup ise ka kohale. Sel aastal hakati Kassari rahvamajas ka kohvikut pidama, sest toitlustamisega tegelemine on usinatele talunikele varasemast ajast juba tuttav.
Varisoo talu
Varisoo talus kasvatatakse peaaegu tuhandel hektaril teravilja. Lisaks kasvab Lääne-Virumaal asuvas talus ka mahe sajapealine limusiini tõugu veisekari. Talus toimetab noorperemees Ragnar Viikoja (fotol), kes omandab parasjagu doktorikraadi. Tema isa, taluperemees Eino Viikoja on küll praegu täie hooga talu tööde-tegemiste kallal, kuid Ragnaril on suur soov talupidamine isalt üle võtta – seetõttu esitati ta ka parima noortaluniku kandidaadiks. Talutööde kõrvalt osaleb Ragnar aktiivselt ka noortalunike liidu ja seemneliidu töös.
Veinimäe talu
Parima alternatiivtalu tiitlile kandideerinud Veinimäe talu asub Võrumaal Sulbi külas. Talupidamine sai alguse sellest, kui Roman Šarin (fotol) ostis koos sõbraga 2014. aastal talukoha. Kuna Roman oli ülikooli ajal viinamarjakasvatusega kokku puutunud, sündis nende lõunamaiste viljade kasvatamise otsus üsna kergelt. Aastatega on Roman oma teadmisi täiendanud ja praegu kasvab talus 75 eri sorti viinamarju. Neist tehakse mitmesuguseid veine, siidreid ja teisi alkoholivabasid jooke.
Tarmere TÜ
Tarmere asub Valgamaal Pukas, kus koos oma emaga toimetab Mari-Liis Hendrikson (fotol). Koos väärindatakse Tarmere nime all peamiselt tatart ja kanepit. Need kasvavad viiel hektaril rendimaadel ning toorainest valmivad mitmesugused tooted, sh kreemid, kama, võided ja ka näiteks tatrapadjad. Parima alternatiivtalu tiitlile kandideerinud Tarmere perenaine Mari-Liis on katsetanud veel mitmesuguste taimede kasvatamist, mis ei ole Eesti põllumajanduses väga traditsioonilised. Näiteks on kätt proovitud kinoaga ja sel aastal kasvatati kikerhernest.
Tõrvaaugu mahetalu
Parimaks tootmistaluks pürginud Tõrvaaugu mahetalu asub Raplamaal, kus toimetab peremees Janek Kuusik (fotol) koos oma perega. Talus kasvatatakse pea 200 hektaril mahetatart, mida ise väärindatakse. Tatrast tehakse nii tangu, jahu, pastat, müslit kui ka patju ja madratseid. Tatrakasvatus sai alguse sellest, kui Janeki isa veel mesilasi kasvatas ning oli tarvis kultuuri, mis kaua õitseks. Lisaks tatrale on talutootmist mitmekesistatud ka lambakasvatusega – praegu on talus sajapealine lambakari.
Hea teada
Konkurss „Parim talu 2022“
Eestimaa Talupidajate Keskliidu (ETKL) parima talu konkurss toimus tänavu juba 29. korda. Sel aastal esitati konkursile kümme talu seitsmest maakonnast. Neid hindas 9.–11. augustini toimunud ringsõidul komisjon, kuhu kuulusid maaeluminister Urmas Kruuse, Kerli Ats (ETKL, hindamiskomisjoni esimees), Gelis Pihelgas (ETKL), Marika Parv (Võrumaa Talupidajate Liit), Meelis Annus (Maaelu Edendamise Sihtasutus), Teele Üprus-Bobrovski (Postimehe väljaanne Maa Elu) ning Karolin Lillemäe ja Alex-Sander Puhm maaeluministeeriumist.
Konkursi põhitoetaja on Maaelu Edendamise Sihtasutus. Auhinnafondi panustavad Kalev Spa Hotell ja Veekeskus, Postimehe väljaanne Maa Elu ja Alexela.
Parima talu tiitlile kandideerisid:
- Varisoo OÜ Lääne-Virumaalt ja Ravling OÜ Pärnumaalt esitati tiitlile „Parim noortalunik 2022“.
- Veinimäe talu Võrumaalt, Tarmere TÜ Valgamaalt, Mahlametsa OÜ Pärnumaalt ja Järiste veinitalu Tartumaalt esitati tiitlile „Parim alternatiivtalu 2022“. (Järiste veinitalu eestvedajad haigestusid hindamispäeval ja loobusid osalemast).
- Arude talu ja Tõrvaaugu talu Pärnumaalt, Uus-Hansu talu Hiiumaalt ja Lepiku talu Raplamaalt esitati tiitlile „Parim tootmistalu 2022“.