Toompeal toimus 14. septembril 2015 kolme põllumeeste organisatsiooni ühine meeleavaldus. Põllumehed tulid Toompeale nõudma kohest kriisiabi ja üleminekutoetusi riigieelarvest, et päästa Eesti põllumajandus ja Eesti toit.
Kohal oli 101 traktorit ja suur hulk inimesi, kes kõik koos juhtisid valitsuse ja riigikogu tähelepanu sellele, et meie piimatootjad ja seakasvatajad on suures hädas. Pikaajaline kriis on tänaseks surunud tootjad põlvili ja see tähendab, et praegustel tingimustel tootmist jätkata pole enam võimalik. Kodumaiste piima- ja sealihatoodete tulevik on sattunud tõsisesse ohtu.
Eesti põllumees konkureerib EL-i ühisel turul ja seetõttu peavad riiklikud konkurentsitingimused olema kõigile liikmesriikide põllumeestele võrdväärsed. EL jagab oma eelarvest põllumeestele toetusi riikide suurust ja olukorda arvestades, kuid samas eeldab, et liikmesriik Eesti eraldab samuti oma riigieelarvest põllumeestele kriisiabi ja üleminekutoetusi.
Praktiliselt kõik EL-i riigid kaasfinantseerivad oma põllumehi erinevate siseriiklike toetustega. Kahjuks on Eesti otsustanud juba kahel viimasel aastal jätta üleminekutoetuse oma põllumeestele maksmata. See on toetus, mis on ette nähtud just ebavõrdsemates konkurentsitingimustes tegutsevate liikmesriikide põllumeestele.
Ühisel turul ei ole võimalik konkureerida sedavõrd erinevatel tingimustel. Eelkõige lasub õiglaste riiklike konkurentsitingimuste tagamise kohustus ja vastutus valitsusel ning riigikogul.
Meeleavaldus oli võimas
Põllumeeste sõnum jõudis osaliselt kohale. Juba sama nädala lõpus otsustas valitsus eraldada raskustes põllumajandussektorile täiendavalt 7,6 miljonit eurot, millest 3 miljonit makstakse välja veel tänavu.
See tähendab, et koos Euroopa Komisjoni abipaketiga, millest Eesti põllumajandusele eraldatakse kokku 7,56 miljonit eurot, ulatub kriisiabi sel aastal kokku 10,56 miljoni euroni. Põllumehed on valitsusele selle eest tänulikud. Ametnikel tuleb nüüd pingutada, et kriisiabi väljamaksmine toimuks enne aastavahetust. Tänu kriisiabile saavad mõnedki loomad tapalesaatmisest päästetud.
Kriisiabi või üleminekutoetus
Kuid see on alles pool rehkendust. Mis saab ikkagi põllumajanduse päästmiseks hädavajalikust üleminekutoetusest? On tekkinud oht, et järgmisel aastal väljamakstav viimane osa kriisiabist, 4,6 miljonit eurot, nimetatakse ümber üleminekutoetuseks. Sellisel juhul jõuab raha põllumeesteni alles järgmise aasta detsembris. Kriisiabi korral võib aga summa välja maksta juba järgmise aasta esimeses kvartalis.
Kui tõesti osa kriisiabi nimetatakse ringi üleminekutoetuseks, siis on küll kuri karjas. Seejärel on valitsusel kerge väita, et soovisite üleminekutoetust ja saategi, kuid keegi ei lisa, et kriisiabi arvelt.
Põllumehed vajavad praegu eelkõige kriisiabi, aga samuti tuleb järgmise aasta riigieelarvesse tagasi panna üleminekutoetuste eraldis ja seda ei tohi teha kriisiabi arvelt.
Riigieelarve on jõudnud riigikogu menetlusse. Pöördun kõigi Eesti Põllumeeste Keskliidu, EestimaaTalupidajate Keskliidu ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja liikmete poole palvega suhelda otse kõigi oma tuttavate riigikogu liikmetega ja edastada neile sõnum: lisaks kohesele kriisiabile on kindlasti vaja leida riigieelarvesse vahendid üleminekutoetusteks. Näiteks võiks kõik riigikogu liikmed solidaarselt ühekordselt loobuda nn katuserahast ja selle hea tahte aktiga päästa Eesti toit.