Selle aasta alguses tabas põllumehi ootamatu uudis, et viljakuivateid kui paikseid heiteallikaid tuleb keskkonnaametis registreerima hakata ja peagi seisavad sama kohustuse ees ka loomakasvatajad.
Praegu tegeleb keskkonnaministeerium aga kuivatite registreerimiskohustuse tühistamisega. Otsitakse võimalusi, kuidas loomakasvatajad saaksid sõnnikuhoidlatest õhku paiskuvate saasteainete kohta andmeid esitada võimalikult vähekoormaval viisil.
Keskkonnaministeeriumi välisõhu osakonna peaspetsialist Kaidi Kiil kinnitas, et riigil ei ole huvi viljakuivateid lisakohustusega koormata ning viljakuivatid vabastatakse määruse muutmisega registreerimisest. „Praegu on kahetsusväärselt olukord, kus viljakuivatid justkui peaksid registreeringut taotlema. Oleme rääkinud põllumajandus-kaubanduskoja ja maaeluministeeriumi esindajatega, et selline olukord on tekkinud ja soovime vea parandada,“ selgitas Kiil. Tänavu 1. jaanuaril jõustunud keskkonnaministri määrust muudetakse ja see jõuab peagi ministeeriumide vahelisele kooskõlastusringile.
Tõsi, määruse muudatus ei kohaldu tagasiulatuvalt, kuid 2. aprilli seisuga ei olnud ükski viljakuivati registreeringut taotlenud. Seega kuigi teoorias oleksid 1. jaanuarist 2018 pidanud kuivatiomanikud kuivateid registreerima hakkama, siis praktikas ei ole vaja seda teha, sest peagi jõustub registreerimiskohustuse kaotav määruse muudatus.
Praegu on käimas läbirääkimised maaeluministeeriumiga, et leida lahendus, kuidas saaksime vajalikud andmed läbi olemasolevate süsteemide, ilma et loomakasvatajad end registreerima peaks.
Kaidi Kiil,
keskkonnaministeerium
Paikse heiteallika registreerimise kohustus pidi veel tänavuse aasta alguse seisuga tulema ka loomakasvatusettevõtetele. Sellega oleks kaasnenud kohustus esitada andmed saasteainete kohta, mida loomakasvatusettevõtete sõnnikuhoidlad õhku paiskavad. Keskkonnaministeerium soovib ka selles asjas leida võimalikult vähekoormava lahenduse, kuidas loomapidajatelt vajalikult andmed võimalikult väikese vaevaga kätte saada.
„Me ei soovi koormata loomakasvatajaid uue registreerimiskohustusega. Praegu on käimas läbirääkimised maaeluministeeriumiga, et leida lahendus, kuidas saaksime vajalikud andmed läbi olemasolevate süsteemide, ilma et loomakasvatajad end registreerima peaks. Selle kohta aga praegu veel lõplike kokkuleppeid ei ole,“ kirjeldas Kaidi Kiil asjade seisu aprilli esimesel nädalal.
Mis on uudise taust?
Tänavu 1. jaanuaril jõustus keskkonnaministri määrus, mis kehtestas õhusaasteloa omamise kohustuseta paikse heiteallika käitajatele nõude oma tegevuse registreerimiseks keskkonnaametis. Nende sekka, kes pidid tegevuse registreerima ja selleks keerulise registreerimistaotluse täitma, kuulusid ka viljakuivateid omavad ettevõtted. Keskkonnaministeeriumi hinnangul kehtis registreerimiskohustus umbes 70 viljakuivatile.
Praegu on keskkonnaministeerium seisukohal, et riigil ei ole huvi viljakuivateid lisakohustusega koormata ning viljakuivatid vabastatakse määruse muutmisega registreerimisest. Määruse eelnõu jõuab peagi ministeeriumite vahelisele kooskõlastusringile ja jõustub loodetavasti veel sel kevadel. Seega pääsevad kuivatiomanikud registreerimiskohustusest.