Alates septembrist on Eesti farmides võimalus kasutusele võtta DeLavali uus lüpsiriist Evanza, seda esimeste hulgas kogu maailmas.
Suuresti traditsioonilise lahendusena aastakümneid püsinud lüpsimasina ehitus teeb nüüd järgmise suurema sammu. Tavapärane nisakumm on asendunud eraldiseisva kassetiga, tänu sellele on lüpsiomadused tunduvalt paranenud ja lüpsiriista käsitsemine märgatavalt hõlpsamaks muutunud. On teisigi uuendusi, mis lubavad nisakummi vahetamise välpa suurendada 5000 lüpsini, teatud kummiosade puhul kuni 10 000 lüpsini ning samas vähendada hoolduseks vajalike varuosade arvu.
Probleemivabamad materjalid
Uudse lüpsiriista väljatöötamise taga on hulk arendustööd, katseid ja miljoneid lüpse mitme aasta jooksul, seda ka Eesti farmides. Näiteks Tartu Agro Rahinge farmis on Evanza lüpsiriist olnud kasutusel alates 2018. aasta aprillist. Küsides farmijuhi Mall Rodimi käest esmaseid kogemusi, ütleb ta: „Lehmasõbralik! Vanad masinad ei haakunud nisa ja udaraga nii hästi kui uued,“ ning lisab „ja siis need krooksusid (st varasemad masinad imesid lüpsi ajal nisakummi kõrvalt õhku). Muidu meil neid krooksujaid lehmi oli kuskil 30 ja nüüd on kaks (viiesaja viiekümnest).“ Heaks tulemuseks loetakse, kui sellise probleemiga lehmi ei ole karjas rohkem kui 5% nagu Tartu Agro Rahinge farmi puhul senini on olnudki. Tänu uuele lüpsiriistale on õnnestunud see probleem farmis suuresti kõrvaldada.
Uudse kasseti juures, mis asendab tavapärast nisakummi, on eripäraks kaasaegsete materjalide kasutamine. Tavalise kummist nisakummi asemel kasutatakse elastsemat, kuid samas vastupidavamat materjali TPE ning kasseti suue on pehmest silikoonist. Nii ongi uue Evanza lüpsiriista haardumine nisadega tunduvalt parem. Nisade erineva suuruse ja kuju tõttu tavaliselt tekkivad takistused pole Evanza korral enam murekohaks. Mall Rodim: “Ka nisakanali otsad on paremaks läinud ja väiksemate nisadega lehmadel ei kuku lüpsiriist ära.”
Kokkuhoitud aeg
Lehma nisa ümber haarduva kasseti sees on endiselt kolmnurkne ristikulehte meenutava ristlõikega Clover-tüüpi nisakumm. Tänu uutele materjalidele, heale haardumisele udaraga ja minimaalsetele õhuleketele on aga suurenenud piimavoolukiirus lüpsi ajal. Seda näitavad farmihaldustarkvara andmetel tehtud kokkuvõtted. Siit võiks järeldada, et lüpsiaeg peaks olema lühem. Mall Rodimi hinnang: „… ma võtsin lüpsiaega ja sain ühe vahetuse pealt pool tundi lüpsiaega lühemaks. Viis gruppi, iga grupi pealt viis minutit ja ongi pool tundi.“ Et Rahinge farmis lüpstakse lehmi kolm korda päevas, saab igaüks ise arvutada, palju see kokku teeb.
Aja kokkuhoiu peale on mõeldud ka lüpsiriista hooldamise juures. Kui seniste nisakummide vahetamine toimub iga 2500 lüpsi järel, siis Evanza puhul saab seda teha iga 5000 lüpsi tagant. Tänu uudsele lahendusele on Evanza puhul võimalik hakkama saada nelja kasseti vahetamisel ühe minutiga.
Lüpsiriistade ehitus on aastakümneid püsinud suuresti muutumatuna. Nisakumm koos nisakannuga on sarnase tööpõhimõttega olnud kasutusel üle saja aasta. Senine areng on toimunud pigem lüpsimasina vaakumrežiimi täiustamise kaudu. Samas on lüpsiriistas paiknev nisakumm ainus osa, mis vahetult lüpstava loomaga kokku puutub. Nii olemegi keskendumas sujuvamale ja loomupärasemale lüpsile, kergema lüpsitöö ja otstarbekama ajakasutuse suunas.