Augusti lõpus avaneb perioodi 2023–2027 maapiirkonna ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt.
Toetuse eesmärk on maapiirkonnas püsivalt tegutsevate mikro- ja väikeettevõtjate konkurentsivõime kasvatamine, mis on omakorda uute atraktiivsete töökohtade tekkimise eeldus.
Voor jääb avatuks, kuni 20 miljonit otsa saab
28. augustil avaneva taotlusvooru eelarve, mille abil ettevõtjad oma ambitsioone saavad realiseerida, on 20 miljonit eurot. Uuendusena võetakse taotlusi vastu pikema perioodi jooksul, kuni eelarve on täitunud.
Taotlusi hindab komisjon ja valikusõel on tihe. Enne taotluse esitamist tuleks kõik toetuse taotlemise ja investeeringuga seotud tegevused ning finantseering väga põhjalikult läbi mõelda.
Nõuetekohased ja hindamiskriteeriumite miinimumnõuetele vastavad taotlused rahuldatakse saabumise järjekorras kuni raha jätkub, seega on eriti oluline oma projekti õnnestumisse põhjalikult
panustada.
Taotleja peab vastama kindlatele tingimustele
Toetust saavad mikro- ja väikeettevõtjad, kes on enne taotluse esitamist vähemalt kaks majandusaastat tegutsenud. Taotluse esitamise aastale vahetult eelnenud kahel majandusaastal peab taotleja müügitulu olema vähemalt 40 000 eurot (mõlemal aastal).
Samal eelnimetatud ajavahemikul peab taotleja keskmine täiskohaga töötajate arv olema vähemalt üks. See tähendab, et nende aastate jooksul peab mõlema majandusaasta vältel olema täidetud vähemalt üks töölepinguga ja täiskohaga töötaja töökoht, mida tõendavad taotleja makstud tööjõukulud nimetatud töötaja kohta.
Koos taotlusega tuleb taotlejal esitada ka kokkuvõte ettevõtte järgneva nelja aasta äriplaanist ja kirjeldus, kuidas suureneb taotleja konkurentsivõime taotluse esitamisele järgneva nelja majandusaasta jooksul. Samuti tuleb esitada finantsprognoos viieks aastaks alates taotluse esitamise aastast.
Investeeringutoetus paneb õla alla tegevustele, mis aitavad kaasa maapiirkonnas püsivalt tegutsevate ettevõtjate kestlikule arengule ja selleks toetatakse neid maapiirkonnas materiaalse või immateriaalse vara soetamisel või ehitise ehitamisel.
Tegevus on toetatav juhul, kui see suurendab ettevõtja konkurentsivõimet vähemalt ühes järgnevas aspektis:
- taotleja jaoks uudse tehnoloogia kasutuselevõtmine,
- infotehnoloogilise lahenduse kasutuselevõtmine,
- ressursitõhususe parandamine.
Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta on 200 000 eurot strateegiakava perioodil, minimaalne suurus ühe taotluse kohta on 10 000 eurot. Toetust antakse 15–40% projekti abikõlbliku kulu maksumusest.
Kasutusel lihtsustatud kulumeetod
Konkurentsivõime suurendamise toetuse puhul võetakse kasutusele lihtsustatud kulumeetod, mis tähendab, et toetust antakse kindel summa. Toetussumma määratakse kindlaks eelarveprojekti alusel, mille taotleja esitab koos taotlusega.
Oluline on märkida, et toetuse saajal tuleb oma projekt ja selle iga etapp esialgu ellu viia täielikult omafinantseeringuga. Alles seejärel on võimalik esitada maksetaotlus toetuse väljamaksmiseks.
Projekti elluviimiseks vajaliku majanduslikult soodsaima hinna väljaselgitamiseks tuleb võtta hinnapakkumused ja esitada need koos taotlusega PRIA-le. Hinnapakkumused peavad olema küsitud sõltumatutelt pakkujatelt. Taotleja ei või küsida hinnapakkumust endaga ega omavahel seotud isikutelt tulumaksuseaduse § 8 lõike 1 tähenduses. Omavahel seotud isikud on näiteks abikaasad, elukaaslased või otse- või külgjoones sugulased või ühte kontserni kuuluvad äriühingud.
Kuludokumente pole vaja PRIA-le esitada
Toetuse väljamaksmiseks ei pea toetuse saaja esitama kuludokumente iga üksiku kulu tõendamiseks, vaid PRIA-le tuleb tõendada tegevuste elluviimise tulemust. See tähendab, et maja on valmis ehitatud või soovitud inventar soetatud ja kasutatav jne.
Toetus makstakse välja taotluse rahuldamise otsuses määratud kindlas summas ja taotluse rahuldamise otsuses kinnitatud projekti oodatavate tulemuste täieliku saavutamise korral. Tulemuste osalisel saavutamisel toetust välja ei maksta.
Kui projekti soovitakse ellu viia mitmes etapis, võib toetuse saaja ühe projekti jaotada kuni neljaks eraldiseisvaks etapiks. Projekti saab etappideks jagada vaid juhul, kui iga etapp on iseseisev tervik, mille valmimise järgselt on see võimalik kasutusele võtta. Ehitise ehitamine on lubatud üksnes ühe etapina, sest etapi saab lõppenuks lugeda ainult juhul, kui ehitis on terviklikult valminud ja see on võimalik sihipäraselt kasutusele võtta.
Lisaks – hiljemalt viimase maksetaotluse esitamise ajaks peab olema projekti elluviimise tulemusel loodud vähemalt üks uus täistööajaga töökoht.
Hea teada
Juhendamine ja lisatugi
- PRIA pakub toetuse taotlejatele taotlusvooru kestel juhendamisteenust. See on hea lisavõimalus koos juhendajaga üle vaadata oma projekti sisu, taotlusel esitatav info ning vajalikud dokumendid, et võimalikke murekohti ennetada.
- Juhendamisteenust saab kasutada telefoni teel ja selleks tuleb broneerida aeg aadressil: pria.ee/broneering.
- Täpsema teabe leiab PRIA kodulehelt ja abi saab küsida ka investeeringutoetuse infotelefonilt 737 7678.