Sööda puhtus ja kvaliteet on võtmesõnad loomade tervise ja tootlikkuse tagamisel. Sööda kvaliteedile saab hinnangut anda Maaelu Teadmuskeskuse (METK) laboris tehtud täpsetele ja usaldusväärsetele analüüsitulemustele tuginedes.
Laboris on võimalik esmasest visuaalsel ja lõhna hinnangul põhinevast kontrollist oluliselt täpsemaid vastuseid saada. Sööda analüüside puhul on oluline keskenduda sööda koostisosade ja toiteväärtuse määramisele ning selles sisalduvate saasteainete ja mikroorganismide uurimisele.
Toiteväärtuse ning erinevate keemiliste ja füüsikaliste näitajate määramist tehakse teravilja ja söötade laboris. Tasakaalustatud ja kuluefektiivse söötmise planeerimiseks ja optimaalsete ratsioonide koostamiseks tuleb teada toitainete sisaldust erinevates söödamaterjalides. Analüüse tehakse mitmekülgsete NIR analüüsipakettidega ja keemiliste analüüsidega. NIR-seadmetega tehtavad analüüsid sobivad koresöödale (silo, hein, värske rohi ja hein), teraviljale (oder, kaer, nisu, rukis) ja valgurikastele kultuuridele (hernes, oad, rapsikook ja päevalillešrott). Kõikide silode puhul määratakse ka pH ja hinnatakse käärimiskvaliteeti.
Kõiki muid söötasid (nt teravilja- segud, täissöödad, söödamaterjalid) analüüsitakse endiselt keemiliselt. Lisaks toiteväärtuse analüüsidele tehakse ka nt aminohapete kromatograafilist määramist.
Oluline on välja selgitada ka söödas sisalduvate mineraalainete sisaldused. Mineraalainete sisalduse kontrollimine on oluline nii koresöötade puhul kui ostetavate eelsegude segamisel. Agrokeemia labor teeb nii makro- kui mikroelementide analüüse, mille põhjal saab mineraalsöötmist õigesti planeerida. Laboris on rahvusvaheliste standardite järgi välja arendatud lahendused ka raskemetallide (arseen, plii, kaadmium jt) analüüsimiseks, et tagada söödaohutus ja seeläbi looma hea tervis.
Taimetervise ja mikrobioloogia laboris tehakse ka söötade mikrobioloogilise kvaliteedi analüüse. Bioloogilised ohud söödas võivad pärineda erinevatest mikrobioloogilistest patogeenidest, mis võivad loomse toidu kaudu jõuda ka inimese toidulauale. Laboris on võimalik teha üldtoksilisuse analüüsi, määrata mikroorganismide üldarvukust (bakterid, hallitus- ja pärmseened) ning testida spetsiifiliste ohtlike haigustekitajate olemasolu, nagu näiteks listeeria või salmonella.
Hea saagi alus on kvaliteetne seeme. Seemnekontrolli labor analüüsib põllukultuuride seemneid, köögiviljade, lillede ja metsapuude seemneid. Kõige rohkem analüüse tehakse kõrreliste heintaimede seemnetest. Labor kasutab oma töös rahvusvahelisi ISTA meetodeid, mida täiendatakse ja kaasajastatakse pidevalt.
Analüüsimine algab tavaliselt puhtuse analüüsist. Seemneproovist määratakse puhaste seemnete, teiste taimede seemnete ja mitteseemnelise materjali protsent. Oluline näitaja on seemnepartii idanevus ja 1000 seemne kaal, mida kasutatakse külvisenormi arvutamiseks. Laboris määratakse veel niiskust ja eluvõimet. Eluvõime analüüse tehakse enamasti sügisel, talivilja koristuse ajal, et saada teada seemne seisukord kiireks külviajaks.
Kokkuvõtvalt öeldes on regulaarne sööda kontroll erinevate näitajate osas võtmetähtsusega, et ennetada võimalikke probleeme sööda valmistamisel ja loomade üldise heaolu tagamisel. Ühtlasi on see suureks toeks loomakasvatuse edukuse ja jätkusuutlikkuse teekonnal.
METKi laborid on avatud koostööks söödatootjate ja põllumajandustootjatega ning soovivad pakkuda sobivaid analüüse ja analüüsipakkette erinevaid kliendi vajadusi arvestades. Samuti on valmisolek uute analüüside juurutamiseks, mille vastu tootjatel võiks huvi olla. Alati tasub pöörduda laborite poole oma ideedega, et leida üheskoos sobivaim lahendus.
Teravilja ja söötade labor
- Tel +372 516 1824 või +372 5302 4523
- liina.kruus@metk.agri.ee või verge.bogdanov@metk.agri.ee
Agrokeemia labor
- Tel +372 5690 6125 või + 372 5340 9162
- annika.jordanov@metk.agri.ee või tiina.susi@metk.agri.ee
Seemnekontrolli labor
- Tel +372 5450 1110 või +372 5383 1152
- kristina.soon@metk.agri.ee või tea.arnus@metk.agri.ee
Taimetervise ja mikrobioloogia labor
- Tel +372 523 3864 või +372 506 8201
- jelena.bukstunovits@metk.agri.ee või piret.vandersman@metk.agri.ee
Proovide vastuvõtt
- E–N 8.30–16.00, R 8.30–14.00
- Teaduse 4, Saku, Harjumaa +372 5342 9205
- vastuvott@metk.agri.ee