Eelkõige tuleb silmas pidada, et põlluraamatu teenus on (taotlus)hooaja põhine. Põlluraamatu pidamist saab alustada vastavalt eelmise aasta taotlusele kantud põldude seisule. Tänavu on teenuses vaikimisi kliendile kuvatud 2023. aasta pindalataotluse põllud ning klient peab andmed üle vaatama ja ajakohastama 2024. aasta olukorrale vastavaks. See tähendab, et suur töö elektroonilise põlluraamatu pidamise sisseseadmiseks on eelnevalt kliendi jaoks ära tehtud.
Kliendil on teenuses võimalik lisada põlde ja niite ning hallata nende geomeetriat ja tärkandmeid, põldude ja niitude andmete faile saab eksportida ja importida.
Põlluraamatusse kantud põlde saab kasutada pindalatoetuste taotlemise sisendina. Teenuse kasutamise volituse saab anda mitmele inimesele, mis hõlbustab täitmist. Oluline on kasutamisel tähelepanu pöörata ja arvesse võtta seoseid pindalatoetuste ja põlluraamatu vahel, kuna andmed liiguvad näiteks põlluraamatu ja toetuse taotlemise süsteemi vahel automaatselt.
Kasutajate tagasiside on kuldaväärt
e-PRIA põldude haldamise teenuse juurde lisanduv põlluraamatu funktsionaalsus on 2024. aasta aprillis kasutamiseks valmis kõigile põlluharijatele, kes soovivad põlluraamatut elektrooniliselt täita või oma senist teenusepakkujat vahetada. Tänavu on hea võimalus PRIA osutatava teenusega tutvuda ja hinnata, kas see vastab kasutaja vajadustele, samuti saab juba sel sügisel-talvel oma põlde järgmiseks aastaks ette valmistada. PRIA-le on kõigi kasutajate tagasiside ja kogemused väga väärtuslikud, et teenust vastavalt reaalsele vajadusele täiustada.
PRIA põldude haldamise teenuses on aprilliks välja arendatud esmased põlluraamatu pidamiseks vajalikud funktsionaalsused. Põllumajanduses on võimalikud erinevad stsenaariumid, näiteks võimalikud hooajasisesed lisaviljelused, osalised ja täielikud ikaldused jms. Kuna kõik erandlikud situatsioonid nõuavad süsteemilt äärmiselt suurt paindlikkust, siis praegu ei pruugi iga juhtumi sissekandmiseks vajalik funktsionaalsus tagatud olla.
PRIA plaanib keerulisemaid lisafunktsionaalsusi arendada järk-järgult järgnevate aastate jooksul vastavalt sellele, mille järele on suurim nõudlus. Nagu ka eelnevalt öeldud, on kasutajate tagasiside oodatud, et loodav funktsionaalsus oleks kasulikult põlluharijate käsutusse rakendatud.
Samuti on PRIA eesmärk koostöös eratarkvarade pidajatega 2024. aasta jooksul välja arendada liidesed, mis käivitaks riikliku süsteemi ja eratarkvara vahel sujuva andmevahetuse ning võimaldaks klientide andmete liikumist masin-masin liidese kaudu otse PRIA kesksesse infosüsteemi. Nende töödega on plaanis valmis saada järgmise aasta alguseks.
Paremad otsused põllumajanduse heaks
PRIA elektroonilise põlluraamatu funktsionaalsuse loomine on oluline Eesti põllumajandusandmete kesksel digiteerimisel. PRIA soovib välja arendada süsteemi, mis toetab ühtaegu nii igapäevast põllumajanduslikku tegevust kui ka pindalatoetuste taotlemist. Riiklikku andmekogusse kantavad põlluraamatu andmed on tulevikus kasulikud ja vajalikud nii poliitikakujundajatele, statistikutele, järelevalveasutustele kui ka põlluharijatele, et teha paremaid otsuseid ja valikuid põllumajanduse jätkusuutlikkuse ja keskkonnahoidlikkuse tagamiseks.
Pikemas perspektiivis saab rakendada ka asutustevahelist andmete ristkasutust ja lähtuda n-ö ühekordse esitamise põhimõttest. Näiteks keskse riikliku põlluraamatu liidestamine statistikaameti, põllumajandus- ja toiduameti ning teiste andmekogudega võimaldab põlluharijal esitada erinevat aruandluseks vajalikku teavet vaid korra, mis hoiab kokku väärtuslikku tööaega.
Kui riigil on täpne ülevaade, mis Eestimaa põldudel toimub, ning kui see teave ühendada andmetega, mis toimub muldade, põhjavee, jõgede-järvedega, ilmastiku ja miks mitte ka sotsiaalmajandusliku seisundiga, siis on otsustajatel võimalik paremini toetada ka põllumajanduse arengut.
Tulekul kasutamist õpetavad koolitused
PRIA pakub peagi koolitusi ja igakülgset tehnilist kasutajatuge, et toetada põllumajandustootjaid ja konsulente PRIA e-põlluraamatu kasutamisel. Märtsis lisatakse põlluraamatu kasutamise juhendid PRIA kodulehele ja valmib põhjalik videokoolitus.
Märtsis-aprillis toimuvad koolitused põllumajanduskonsulentidele. Nende kohta leiab infot nii PRIA kodulehelt, infokirjast kui ka sotsiaalmeedia kanalitest.