Tänavu kehtima hakanud uus töö- ja puhkeaja kord annab graafiku alusel töötavatele inimestele nädalas pikema katkematu puhkeaja, kuid muudab osadele tööandjatele keerulisemaks töögraafikute koostamise.
Euroopa Kohtu mullune otsus sätestas, et tööandja peab graafiku alusel töötajatele senise 36-tunnise katkematu puhkeaja asemel võimaldama nädalas 47 tundi katkematut puhkeaega. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) leiab, et sellist puhkeaja arvestamist on keeruline tagada nii põllumajanduses, kus töö on hooajaliselt intensiivne, kui ka suurtes toidutootmise ettevõtetes, kus tööd tehakse kahes või kolmes vahetuses.
EPKK ja teisedki erialaorganisatsioonid on suhelnud nii Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kui ka teiste asutustega, tehes ettepaneku jätta kehtima senine kord, kuid selle ettepanekuga ei arvestatud. Nüüd aga on jõutud nii kaugele, et ministeerium koostab maikuu jooksul seaduseelnõu, et leida kompromiss nii töötajate kui ka tööandjate huvide vahel – see tähendab nii töötajate tervise kaitse tagamist kui ka tööandjatele paindlikkust tööaja korraldamisel.
Milles probleem?
Paljudes põllumajanduse ja toidutootmisega tegelevates ettevõtetes kasutatakse tööaja arvestuses summeeritud ehk graafikuga tööaega. Neil, kes kasutavad n-ö lühike nädal-pikk nädal graafikut, võib uue korra tõttu tekkida vajadus lisavahetuseks ning ettevõte peab palkama juurde uusi töötajaid.
EPKK juhatuse liige Meeli Lindsaar tõi välja, et näiteks toidutööstustes tekib probleem üleminekul õhtuselt töövahetuselt hommikusele vahetusele. „Ettevõtjate sõnul jääb siin n-ö kolm tundi puudu. Näiteks Eestis mitut tootmisüksust omavas ettevõttes, kus töötab üle 700 töötaja, tähendab pikema puhkeaja võimaldamine seda, et juurde oleks vaja palgata umbes 70 inimest. Teise suure toidutootja sõnul, kellel on Eesti väikelinnas üks tootmisüksus, tähendab see minimaalselt 8–10 inimese juurde palkamist,“ tõi Lindsaar näiteid.