Ühes mulluses „Laseri“ saates kajastas Marii Karell glüfosaadi teemat nii: „Põllumees pritsib mürke, sest need on lihtsalt nii odavad!“. Kas glüfosaat on odav või tegelikult on glüfosaadile asenduse leidmine keeruline?
Väga paljud põllumajandustootjad seisavad küsimuse ees: „Mida ma saan aasta pärast kasutada glüfosaadi asemel?”. Kui veel mõni aasta tagasi oli glüfosaadile üksikuid asendustooteid, siis praeguseks on kaheiduliste umbrohtude tõrjeks järele jäänud kloropüraliidil põhinevad taimekaitsevahendid, mille loa kehtivus lõpeb sel aastal.
Kui vaadata bioloogiliste lahenduste poole, on olukord nukker. Looduslike ainete herbitsiidsete omaduste puudused seisnevad selles, et nii äädikhape, rasvhapped kui ka eeterlikud õlid põletavad nende kasutamisel taimede lehed, sh kasvatatava põllukultuuri ning ei ole piisavalt tõhusad mitmeaastaste heintaimede tõrjel.
Kas pelargoonhape on uus imevahend?
Kui Prantsusmaa ja Itaalia teatasid, et nad keelustavad glüfosaadi 2020. aastaks, tundus see nii mõnelegi ootamatu. Praeguseks nad seda teinud ei ole ja alternatiiv glüfosaadile näib neis maades olevat pelargoonhape. See on looduslikult esinev keemiline aine, mida leidub paljudes taimedes, eriti ohakas, õuntes ja viinamarjades. Eelkõige soovivad Prantsusmaa ja Itaalia vähendada oma põllumajandustootjate sõltuvust glüfosaadipõhiste toodete tootjatest ja leida kestlikum lahendus taimede kasvatamiseks. Samas ollakse ka Prantsusmaal seda meelt, et ühte ja ainust lahendust glüfosaadi asendamiseks siiski ei ole ning tuleb kombineerida mitmeid erinevaid meetodeid.
Euroopa Liidus on pelargoonhapet lubatud taimekaitsevahendi toimeainena kasutada juba kümme aastat. Prantsusmaal Jade toodetud 70% ulatuses pelargoonhapet sisaldav taimekaitsevahend „Beloukha“ sai loa 2014. aastal. Itaalias on sama tootja toodetud 70%-lise pelargoonhappe sisaldusega taimehooldusvahendeid turul neli. Euroopas on teisigi tootjaid, kes turustavad pelargoonhapet sisaldavaid taimekaitsevahendeid, kuid neis kõigis on pelargoonhappe sisaldus oluliselt madalam kui 70%. Ka Monsanto toodetud Roundup sisaldab pelargoonhapet, kuid üksnes 2%.