Kuldaväärt mõte, mille Mart Kullamaa kutseliste mesinike ühingu esindajana nüüdseks juba traditsioonilisel talvisel mesinduse koostöö seminaril välja ütles, saab aina rohkem kinnitust.
Ei saa loota, et kõik tööd ja tegemised probleemideta laheneksid. Tegijatel juhtub, magajatel mitte, teab Eesti vanasõna. On olnud äpardusi ja ebaõnnestumisi taimekasvatajatel ning ka mesilaste hukkumise juhtumid ei jäänud eelmisel aastal ära. Head meelt teeb see, et juba mitmendat aastat ei ole taimekasvatajad teadaolevalt põhjustanud mesilasperede hukkumist. Olid küll mõned põllumajandusametisse analüüsimiseks jõudnud juhtumid, kuid ühelgi neist ei olnud süüdlaseks valed taimekaitsetegevused.
Rahuloluks on põhjust
On põhjust tänada koostööpartnereid: nii taimekasvatajaid, mesinikke kui ka ametnikke praeguseks liidetud põllumajandus- ja toiduametist ning maaeluministeeriumist. Rahuloluks on põhjust: kriise polnud vaja lahendada ja kõik said tegeleda valdkonna sisulise poolega. Seda ei saa võtta lõpliku võiduna, vaid poolte teavitamine ja oma tegevuse järjepidev parandamine ning tänapäevasemaks muutmine on asjakohane nii mee ja taimekasvatussaaduste tootjatel kui ka laboritel ja ametnikel. Kuna mesindus ja taimekaitsevahendite mõju on järjest enam jõudnud kõikide Eesti inimeste huviorbiiti, on poolte ülesanne avalikkust teavitada oma tegevuse köögipoolest.
On selge, et mõne vastutustundetu pritsija kohta peab info jõudma õige järelevalveasutuseni. Selleks on põllumajandus- ja toiduamet, kes korraldas ka kampaania „Teavita! Teadlikult“, et suurendada nimeste teadlikkust taimekaitsetöödest.
Aga korralikud põllumehed peavad saama oma tööd rahulikult ja kõrvalseisjatest segamata teha. Järjest murelikumaks teeb taimekaitsevahendite nimekirja pidev kahanemine, mis paratamatult hakkab mõjutama ka külvikordasid. Seeläbi on suur tõenäosus õitsvate põllukultuuride osakaalu vähenemisele. Põllumees ei saa endale võtta riski, et suure hoolega kasvatatud hernest, uba või rapsi rüüstavad põhjalikult erinevad kahjurputukad, kelle efektiivsed tõrjevahendid on keelustatud.
Lugege enne pritsimist
Meile – taimekasvatajatele – on jätkuvalt oluline, et taimekaitse tõttu ei tohi tolmeldajad kannatada. Selleks peame olema hoolikad ja vältima taimekaitsevahendite väärkasutust. Nagu ikka, on reegel, et enne ainete valamist pritsipaaki tuleb uuesti üle lugeda konkreetse vahendi etikett, mille kõige värskemad versioonid on leitavad põllumajandus- ja toiduameti kodulehelt. Siis saavad nii kasutusnormid kui ka erinevad piirangud näiteks puhveraladele või pritsimise ajale kindlasti arvesse võetud. Meie saak, kasum ja seeläbi ka edasise tegutsemise võimalused sõltuvad meie vastutustundlikust tegutsemisest.
Tänapäevane taimekasvataja arvestab loodusega ning hoolib tolmeldajate tervisest ja toidulauast. Terved taimed ja toimekad tolmeldajad on taimekasvataja edu võti. Nii mesilaste kui ka looduslike tolmeldajate vastupidavus ja hea käekäik sõltuvad sarnaselt inimestele paljuski mitmekesisest toidulauast. Nii on paljud põllumehed järjest enam panustanud erinevate õistaimede külvamisele kohtadesse, kus tavalise taimekasvatuse saagi saamine eriti kasumlik ei paista. Pakkudes sellega lisatoidulauda põllutaimede ja aiakultuuride tolmeldajatele, saame tehtud kulutuste eest loodetavasti kompensatsiooniks väikese lisasaagi.
Teavitus mittepõllumeestele
Sel aastal on kavas rohkem teavitust suunata ka koduaiapidajatele. Ehkki kasutatavate kemikaalide kogused ei ole võrreldes põldudele kantavatega suured, võivad valesti arvutatud ja valel ajal kasutatud vahendid omada suurt negatiivset mõju nii õitsevatele puudele lendavatele mesilastele kui ka töödeldud aladel liikuvatele lastele.
Jätkuvalt on tähelepanu all raudtee- ja maanteehooldusel taimekaitse riskide vähendamine. Tänavu on mesinikud nende valdkondade inimestele lubanud appi tulla, et selgitada tolmeldajate eripärasid ja kemikaalidest tulenevaid võimalikke riske. Samuti suunatakse tähelepanu kohalike omavalitsuste haljastusega tegelevate inimeste teadlikkuse suurendamisele, kuna nende tööpiirkonnast (erinevalt põllumeeste omast) liigub pidevalt läbi suur hulk inimesi ja lemmikloomi.
Taimekaitsevahendite kasutamisest teavitamiseks on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda loonud oma veebilehele alamlehe „Teadlik taimekaitse“. Loodame, et sealne info aitab suurendada nii tööde tegijate kui ka kõrval imestajate teadlikkust.