Aastal 2008 loodud põllumajandustootjate asendusteenusest on aja jooksul saanud põllumajandustootjatele oluline tugiteenus. Asendusteenuse järele on nõudlus viimasel aastal oluliselt kasvanud. Selle üks põhjus on kindlasti koroonaviirusest tingitud kriis. Loomad vajavad hoolt seitse päeva nädalas ja olulised mõjutajad on ka põllumajandustootjate hooajalised tööd, kus midagi tegemata jätta ei saa, kuna muidu pole sügisel saaki.
Mis on asendusteenistus?
See on tööjõuvahendusteenus loomakasvatustalunike asendamiseks nende haiguse, puhkuse või lapse haiguse korral, mille eesmärk on pakkuda taludele kvaliteetset ja kiiresti kättesaadavat teenust kõigis Eesti maakondades. Rahaliselt toetatavat asendusteenust on põllumajandustootjatel olnud võimalik taotleda juba 13 aastat Eestimaa Talupidajate Keskliidu kaudu.
Kui kaua saab teenust kasutada?
Põllumajandustootja saab asendusteenust tellida kuni kahe oma töötaja asendamiseks, kummagi töötaja kohta kuni 90 päeva kalendriaastas. Sageli on üheks töötajaks taluperemees või perenaine ise. Sellest 90 päevast võib ühe töötaja põhipuhkus olla kokku kuni 28 päeva, lisaks on võimalik kasutada ühe töötaja kohta 62 haiguspäeva. Rasedus- ja sünnituspuhkuse korral võib asendamise kestus olla kuni 140 kalendripäeva. Samas on oluline silmas pidada põllumajandusettevõtjatele kehtivaid nõudeid, kus asendamisele eelnenud majandusaastal ei tohtinud ettevõttes olla tööl rohkem kui seitse töötajat ning netokäive ei võinud ületada miljon eurot.
Asendustalunikuna tööle hakkamiseks peab olema põllumajanduslik keskeri-, kutsekesk- või kõrgharidus. Oluline on ka eelnev töökogemus põllumajandusettevõtetes. Koolitame oma töötajaid regulaarselt ja järjepidevalt, et hoida ära eksimusi ja vähendada riske.
Kui palju asendaja maksab?
Teenuse hind on tootjale soodne, kuna suure osa teenuse maksumusest kannab riik. Tasuda tuleb vaid omaosalus, mida arvutatakse ettevõtja eelmise aasta netokäibe põhjal. Omaosaluse suurus on olenevalt käibest 20–50% asendusteenuse tunnihinnast ja lähtub põhimõttest, et väiksema käibega ettevõtetel on omaosalus väiksem.
Hea teada
- Seoses koroonakriisiga võimaldati kuni 2020. aasta lõpuni asendusteenistust kasutada ka taimekasvatusettevõtetel ja ettevõtetel, kelle ettevõttes on vähem kui viis loomühikut.
- Töötame ka sel aastal selle nimel, et taimekasvatajad saaksid asendusteenust kasutada.
- Kõik põllumajandusettevõtjad, kes vastavad teenuse tellimise tingimustele, leiavad täpsema info taluliidu kodulehelt www.taluliit.ee.